Под заглавието "Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието" от 26 февруари до 8 март в столичната галерия Doza (ул. "Цар Самуил" 52) се открива изложба. Нейни инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния), а в реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг. Експозицията бе представена за първи път пред публика през септември в Букурещ, в рамките на Rezidenta9, и предизвика голям обществен интерес. Идеята на авторките е тя да пътува и да предизвиква внимание и открит диалог по темата.
Сега нова своя работа ще представи Калина Христова, продължение на темата за Старата Мома от изложбата “shameless” (галерия Doza, 2023 г.). Мария Станишева и Руксандра Губернат ще представят арт инсталацията "Аз съм всяка жена", която комбинира документални интервюта на жени от България и Румъния с репродуктивни проблем с абстрактна анимационна интерпретация на италианската илюстраторка Мартина Скарпели. Сабина Тупан (Румъния) ще покаже “Скарида” и “Помощна ръка”, скулптурни интерпретации на собствената ѝ загуба на бременност и болестта тромбофилия - състояние, считано за една от основните причини за вторично безплодие. Бети Пискуреану (Румъния) ще се включи с “Корем-дъга (Rainbow Belly)” - препратка към термина “Rainbow Baby” (бебе, родено след множество спонтанни аборти или неуспешни инвитро процедури), изпълнен с надежда, но и болка. Ще видим още аудио/видео колажите “18-41” и “Другата”, част от изследването на Руксандра Губернат по проекта.
1 от всеки 3 жени преживява спонтанен аборт, 1 от 6 жени е изправена пред безплодие, а всяка втора изпитва депресия/тревожност след загуба на бременност или други репродуктивни проблеми. Тези статистически данни споделят авторките на проекта. "В повечето случаи засегнатите предпочитат да не говорят за това, като се изолират. Последиците варират от тревожност, депресия, социална изолация, нестабилност във връзките, проблеми с полова идентичност, (само)стигматизиране чрез възприемане за "нарушение на социалните норми". Усещането за провал, "траурът", който следва спонтанен аборт или неуспешно инвитро оплождане, се засилва допълнително от липсата на официална подкрепа, липсата на разбиране от семейството и ограничения достъп до специализирани терапевтични групи за подкрепа", разказват те.
Като част от проекта в края на 2024 г. са организирани три ателиета по терапевтично писане, водени от Дарина Борисова, създател на Feel Like Writing. Участниците в ателиетата са жени, преживели аборти и/или пренатална загуба. Част от написаните текстове и споделени предмети ще бъдат представени по време на изложбата чрез интерактивно табло, в което ще имат възможност да споделят истории и посетителите на изложбата.
При закриването на изложбата, на 8 март от 16 часа, екипът ще организира дискусия по темата за репродуктивното здраве с участието на мултдисциплинарни специалисти: д-р Иван Сигридов, специалист по репродуктивно здраве; д-р Велислава Донкина - клиничен психолог и доктор по психология към БАН; Гергана Куцева, културолог, кодиректор на Български Фонд за Жените, Мария Станишева - инициатор на проекта в България, автор на видео-арт инсталацията "Аз съм всяка жена”; Калина Христова и Дарина Борисова.
Мария Станишева е филмова режисьорка, продуцентка и основателка на продуцентската къща ANIMADOCS. Тя е завършила Софийския университет, Централноевропейския университет и програмата за документално кино на Нюйоркската филмова академия, има над 15 години опит в работата по документални филми със социална тематика, независима анимация и експериментиране със смесени жанрове. Нейната анимационна кампания от 2016 г. "Заедно да сложим край на мъжкото попечителство", поръчана от Human Rights Watch Саудитска Арабия, беше видяна от над 10 милиона души и доведе до фактически законодателни промени в страната. Мария Станишева е част от Документалния департамент на Нюйоркската филмова академия и преподава "Анимация за документални филми" в Европа и САЩ.