Двама вече изявени и популярни художници от младото поколение – Калия Калъчева и Стоян Илев, представят своя обща изложба живопис, наречена „Полилеят на подпалвача“, в столичната галерия „Ракурси“ на ул. „Хан Крум“ 4А. Откриването е на 18 февруари, вторник, от 18.30 часа, а картините могат да бъдат разгледани до 8 март.
Дали Калия Калъчева и Стоян Илев разпалват искрата на гения, или просто наливат твърде много масло в огъня, вероятно само времето ще потвърди със сигурност, отбелязват домакините на събитието. Всъщност точно това е и буквалното значение на думата „полилей“, заета от гръцката πολυέλαιος, която на свой ред произлиза от корените πολύς (много) и ἔλαιον (маслиново масло). Още преди масовото приложение на свещите древните окачват на таваните на помещенията тръбовиден керамичен обръч с множество отвори, през които се вият пламъците на общото гориво. И въпреки че далеч не приличат на онези от времето на Октавиан Август, а по-скоро подхождат на интериори във Версай, полилеите на Калия пламтят с жар, която сякаш предхожда дори дързостта на Прометей. От друга страна, в платната си Стоян Илев е способен да бъде също толкова „опустошителен“, колкото пожарите в Александрийската библиотека, катедралата Нотр дам и Калифорния взети заедно. И в двата случая тяхната професионална отдаденост бушува безпощадно, коментират галеристите.
Ако сте убедени в изправността на противопожарната система на галерия „Ракурси“, но все още се чудите докъде точно се простира желанието на авторите да си играят с огъня, ето я и самата история, разказва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев.
Живеел на долната земя един непораснал подпалвач. Много, много отдавна той бил принц и за осмия му рожден ден неговите родители кралят и кралицата му подарили бляскав полилей. Малкият пироман толкова се въодушевил как ярко трептят всички светлинки на полилея и озаряват всичко в покоите му, че силно му се приискало да ги види как танцуват. Той се качил върху една малка маса, подскочил и бутнал развълнувано новия си подарък. Полилеят се залюлял и малкият принц гледал в захлас как светлинките рисуват всякакви причудливи форми във въздуха.
За беда, докато полилеят се люлеел от тавана, пръски запалено масло литнали от един от отворите и подпалили ресните на копринения килим на пода. Невръстният подпалвач се впуснал и потушил пламъците с крака, но когато баща му видял случващото се, разгневил се и решил да лиши сина си от новия му подарък. Кралят понечил да откачи полилея от тавана и да го изгаси, но синът му тутакси го грабнал и хукнал презглава навън. Бягал той през дворцовите градини и си мислел как един ден цялото кралство ще бъде само негово и никой няма да може да му забранява нищо.
Не щеш ли, докато тичал покрай любимата акация на майка си, чиито клони били натежали с пищни гроздове от жълти цветове, един шип се забил дълбоко във врата му. Принцът изкрещял от болка и в яда си захвърлил полилея с всичка сила. Пламтящото масло се разпръснало във всички посоки и за по-малко от три дни цялото кралство било изпепелено до основи. Нито стрък тревичка не оцелял след безмилостното бедствие. Осъзнавайки какво е сторил, малкият подпалвач пожелал да потъне вдън земя. Така и до днес той все още е на осем, а цялото кралство е вече само негово…
Калия Калъчева е родена през 1986 г. в София. Завършва магистърска степен по живопис в Националната художествена академия през 2011-а. В годината на дипломирането си е удостоена с наградата за млад живописец с обещаващо развитие на фондация „Едмонд Демирджиян“. През 2014 г. печели място в престижната резидентната програма на Сите дез`Ар в Париж. През 2016-а е включена в друга творческа резиденция – Oberpfälzer Künstlerhaus в Швандорф, Германия. През 2017-а получава специално признание в конкурса „Жените в изкуството“ в Орландо, Флорида. 2020 г. носи на Калъчева наградата на СБХ за млад автор на Биеналето за съвременно изкуство „Приятели на морето“ в Бургас. През 2021-ва участниците в националния конкурс за живопис и скулптура я избират за победител в категория живопис. През 2022 г. печели друга награда за живопис по време на изложбата „Биографично: места на преживяното“. Картини на Калия Калъчева са част от колекциите на Центъра за изкуство „Уго Вутен“ в Белгия, Imago Mundi – колекция Лучано Бенетон, на Националната галерия в София, Софийска градска художествена галерия, частни колекции в България, Великобритания, САЩ, Германия, Чехия, Италия, Сърбия и др. Калия вече има над 20 самостоятелни изложби и участия в повече от 100 общи национални и международни изложби.
Стоян Илев е роден през 1988 г. в Бургас. Завършва ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ като магистър по живопис през 2012 г. при доц. Иван Узунов. През 2018 г. защитава докторска степен по специалност „Изкуствознание и изобразително изкуство – живопис“. В момента е главен асистент доктор в катедра „Живопис“ към факултет „Изобразително изкуство“ на ВТУ. Научните му и творчески изследвания са позиционирани между класическите живописни техники и съвременните дигитални медии. През 2019 г. Илев е финалист на наградата „MOST 2019” за българско съвременно изкуство на „Vivacom Art Hall Oborishte 5“; през 2021 г. получава наградата на Община Велико Търново за млад творец; през 2023 г. е удостоен с отличието на галериите от името на Съюза на българските художници по време на националната изложба конкурс за живопис и скулптура „Млади български художници“.