С коронавирусната пандемия, която спусна завесата за огромна част от световната култура, филмовата индустрия се оказа сред най-тежко засегнатите. През последните няколко седмици не само киносалоните останаха затворени. Студиата също спряха да снимат и да работят по вече заснетите, но все още ненапълно готови продукции. С малки изключения почти всички готови филми, които трябваше да излязат по екраните през пролетта и лятото, бяха преместени за есента или направо за догодина. Както някои държави взеха мерки по-рано, а други закъсняха с реакциите си срещу COVID-19, така и сред холивудските студиа имаше по-бързи и догонващи. Но тъй като
никой не знае графика на коронавируса,
до голяма степен това си остават сметки, правени без кръчмар.
В исторически план на американския пазар летният сезон е най-печеливш за филмовия бизнес. Индустрията прави приблизително 40% от годишните си приходи между май и август, период, в който студиата обичайно пускат най-амбициозните си проекти (поне по отношение на боксофиса; "сериозните" заглавия за награди излизат в друг сезон). Ежегодно четирите месеца носят около 4 милиарда долара.
“С изместването на повечето премиери през есента и нататък компаниите сигнализираха за
края на надеждите за летен филмов сезон,
заяви Джеф Бок, анализатор на киноиндустрията. - Ако по магически начин през юни се появи ваксина, тогава може и да имаме някакъв сезон, но не ми се вярва”.
На хартия предстоящото лято изглеждаше солидно с насрочените премиери на „Черната вдовица” на „Дисни”, „Бързи и яростни 9” на “Юнивърсъл” и „Жената чудо 1984” на „Уорнър Брос”. Впоследствие всеки един от тези филми беше изместен за по-късна дата. Първи още в началото на март феновете на „Смъртта може да почака” научиха, че ще трябва да почакат до ноември, за да гледат новия филм за Джеймс Бонд. А най-радикални (и яростни) в отлагането бяха продуцентите на “Бързи и яростни 9“, които се отказаха изобщо от представяне през 2020 г. и си запазиха дата чак през през май 2021 г. Май ще се окажат и най-далновидни.
„Топ гън: Маверик“ на “Парамаунт”, чиято премиера трябваше да е на фестивала в Кан (то се знае - отменен) през май, а през юни да го гледаме по кината, отиде за 23 декември. Изглежда съмнително дали по-близките нови дати ще бъдат спазени. В тази група са филми като „Мулан” - пренасрочен от март за 24 юли, „Спондж Боб: Гъба беглец” - за 31 юли и “Жената-чудо 1984” - за 14 август. С повече шансове са “Нито звук 2” - 4 септември, и “Черната вдовица” - 6 ноември
“Има много променливи величини,” казва и Джим Ор, президент по дистрибуцията на филмите на “Юнивърсъл” за американския пазар. “Нещата не опират само до намирането на подходяща премиерна дата и толкова. Някои заглавия ще сменят няколко дати по различни причини -
забавяне на производството, проблеми с финансирането
Все още се опитваме да разберем как ще изглежда домашният филмов пейзаж, когато епидемията свърши. Но ще се справим”.
Анализатори и студийни шефове отбелязват, че след като животът започне да се връща към нормалността и хората прекратят социалната си изолация, те няма да се втурнат веднага обратно към обществени пространства с много хора, като киносалоните.
Китай отвори отново 500 киносалона през март, след като вирусът изглежда беше поставен под контрол, само че рязко промени курса и бързо ги затвори пак, без никакво обяснение. Преди това обаче китайската публика бе доста колеблива.
Дори ако кината в Северна Америка успеят да отворят преди края на лятото, за да определят нови премиерни дати, студиата ще трябва да вземат под внимание и как останалият свят се възстановява от здравната криза. Няма да има много смисъл да пуснат филми като „Круиз в джунглата" на „Дисни” с Дуейн Джонсън и Емили Блънт или „Топ гън: Маверик“, ако повечето киносалони в Азия и Европа - където екшън звездите привличат огромна публика - останат затворени.
Има спекулации, че отчаяно нуждаещите се от приходи студиа могат да се откажат от традиционните кинопрожекции и да издадат летните си хитове
направо в някоя от платените стрийминг платформи
Вече има такива експерименти, най-дръзкият е решението на “Юнивърсъл” да пусне “Тролчетата: световно турне" за домашно гледане едновременно с премиерата на голям екран. Повечето специалисти от индустрията обаче не очакват това да стане новото нормално. Те отбелязват, че тези филми обикновено са с бюджети под 100 милиона долара и изискват десетки милиони допълнителни разходи за разпространение и реклама.
Въпреки това става изкушаващо филми със среден бюджет - като например "Невидимият човек", да се качват в интернет само няколко седмици след премиерите им по кината. Филмите, които заради затварянето на кината дебютираха по-рано за домашно гпедане, направиха стабилен бизнес. Това би могло да бъде добра новина за студиите, които отдавна искат да съкратят прозореца между премиерите за голям и малък екран, през който ги показват в мултиплексите.
Студиата не са просто в режим на изчакване да се отворят мултиплексите. Подобно на много други бизнеси, техните специалисти бяха принудени да работят дистанционно, за да помогнат за социалното дистанциране. В резултат на това редица филми, които бяха в постпродукция, няма да бъдат довършени навреме за предварително планираните им дати на излизане. Все още има музика за композиране, визуални ефекти за финализиране и монтаж за довършване.
И киноразпространителският бизнес беше силно засегнат от затварянето на салоните. Всички се надяват, че мерките, на стойност 2,2 трилиона долара за облекчаване на ударите, които понася икономиката на САЩ от пандемията, ще ги предпазят от банкрути. Собствениците на киносалони вярват, че когато медиците обявят края на епидемията, касовите им апарати ще зазвънят отново.