В "Тейт модърн" вчера бе откриването на пърформънса на българския художник Недко Солаков - "Живот" (черно и бяло)". Посетителите на прочутата лондонска галерия за съвременно изкуство ще могат да го видят до 1 март.
Творбата представлява стая, двама бояджии и кофи черна и бяла боя. Двамата непрекъснато пребоядисват стените така, че винаги половината от стаята е бяла, а другата – черна. Както подсказва и заглавието, техният акт символизира живота – тъмните, лошите неща понякога покриват добрите, но добрите на свой ред заличават негативните. Всичко, необходимо на бояджиите, е пред погледа на посетителя – кофите с боя, валяците, стълбите, включително и предмети, подсказващи какво са правили двамата работници по време на десетминутната си почивка.
"В "Живот (черно и бяло)" Солаков изследва темите за труда, времето и повторението. Творбата му коментира и процеса по създаването на картина, само че боята тук е нанесена директно върху стените на галерията, вместо върху платно", гласи представянето на произведението в сайта на "Тейт модърн".
Идеята за този пърформанс хрумва на Солаков през 1998 г., когато представя творбите си основно в Германия и Нидерландия. „Тейт“ купува „Живот (черно и бяло)“ през 2009-а и едва сега за пръв път показва творбата на публиката си. Успоредно с пърформанса в Лондон, същият се провежда и в Лахор, Пакистан, където може да бъде видян до 29 февруари. През 2007-а художникът гостува с творбата си и в галерията на британския град Норич, а през 2009-а я показа в Софийската градска художестевена галерия в рамките на своята ретроспективна изложба.
Във видео, качено в Ютюб канала на "Тейт", Солаков разказва за най-важното от живота си – развежда екипа из студиото си в София и показва ритуала си, който прави всяка сутрин за късмет. Камерата ни отвежда в Художествената академия, където „е същото както през 70-те“, обяснява художникът. Виждаме студиото, където по време на обучението си (1975-1981) се е упражнявал в стенопис. „Образованието беше доста консервативно, но все още използвам един принцип на моя преподавател Мито Гановски, който беше нещо такова: „Ти, художникът, си без значение, когато работиш в една сграда, дори да е построена специално за твоите творби. Ти винаги си втори спрямо архитектурата“, казва той.
Недко Солаков е роден през 1957 г. в Червен бряг. Завършва художествената академия през 1981 г. и специализира в Хогер институт, Антверпен (1985 – 1986). Името му нашумява през април 1990 г., когато с арт инсталацията си „Строго секретно“ художникът сам разкрива, че е бил вербуван и е работил за ДС - факт, който бе потвърден от Комисията по досиета чак през 2018 г. В началото на 90-те участва в изложби в Европа и САЩ. Негови работи са показвани на 48-мо, 49-то, 50-то и 52-то Биенале във Венеция; на Документа 12 и 13; а също в Истанбул, Сао Паоло, Ротердам, Лион, Арнхем, Севиля и др. Произведения на българския художник притежават над 50 международни музейни и публични частни колекции, сред които MoMA в Ню Йорк, "Тейт модърн" и центъра "Помпиду" в Париж.