Медия без
политическа реклама

Подготвят пренасянето на Хермес от Хераклея Синтика в музея на Петрич

Ръководителят на разкопките проф. Людмил Вагалински се надява това да стане до края на седмицата

11 Юли 2024
Специална конструкция ще помогне за повдигането на скулптурата.
Archaeologia Bulgarica
Специална конструкция ще помогне за повдигането на скулптурата.

Започна подготовката за пренасянето на новооткритата преди дни статуя на бог Хермес в Клоака Максима на античния град Хераклея Синтика край Петрич. Взети са точните ѝ размери и е инсталирана специална метална конструкция, така че безценната скулптура да бъде възможно най-безопасно повдигната с кран и опакована, а след това – и превозена до Историческия музей в Петрич, съобщиха днес следобед от Archaeologia Bulgarica в своя профил във Фейсбук.

„Още не мога да кажа кога точно ще завърши целият процес, за нас най-важното е да обмислим всеки възможен риск с помощта на конструктори, архитекти и реставратори. Но вече имаме „пътната карта“, така че се надявам това да се случи до края на седмицата“, коментира проф. д-р Людмил Вагалински от НАИМ-БАН, ръководител на археологическия екип.

Височината на статуята е 210 см, а теглото – 600-700 кг. Последна от пръстта е била освободена лявата ръка на скулптурата, върху която е изработена и наметка, уточняват от екипа. Статуята е правена от майстор ваятел, използвал цял мраморен блок, вероятно през II век сл. Хр. Според археолозите има паралели с други изображения на бог Хермес, от известен иконографски тип е, но са запазени много малко подобни статуи по света. Само в Лувъра в Париж и музеи в Мюнхен и Атина има такива. За България това е първата.

Преди дни и служебният министър на културата Найден Тодоров посети археологическия обект. „Държавата е помагала и ще продължава да помага и подобни открития ще са допълнителен стимул за увеличаването на тази помощ. Защото хората осъзнават навсякъде, че благодарение на това наследство, което имаме, можем да продължим напред“, изтъкна Тодоров.

"Статуята е от голямо историческо значение. „Ню Йорк Таймс“, „Форбс“, „Франс прес“, цяла България се интересува от нея от няколко дни. Това показва колко са впечатлени хората от находката, което е добра реклама за културния туризъм у нас", обясни проф. Людмил Вагалински пред Дарик. Reuters, Guardian, гръцките агенции Proto Thema и Kathimerini, дори руската "Известия" са писали обширни материали за откритието.

Последвайте ни и в google news бутон