Втората скулптура на мъж в естествен ръст, открита при разкопките в античния град Хераклея Синтика, ръководени от проф. д-р Людмил Вагалински, ще бъде изложена за първи път в София за Деня на археолога – 14 февруари 2025 г., съобщи БТА.
Изправянето на статуята, която в края на миналата седмица беше транспортирана до Националния археологически институт с музей към Българската академия на науките (НАИМ-БАН), където ще бъде реставрирана, е истинско предизвикателство. Това споделя пред агенцията реставраторът Ренета Караманова.
„Предизвикателство за мен ще бъде изправянето на статуята, тъй като пукнатината, обхващаща почти цялото дясно бедро на фигурата, изглежда на пръв поглед дълбока. Има вероятност изправянето да спука крака. Така че първо трябва да се мисли точно по какъв начин ще се процедира. Може да се наложи да се постави стойка, която да прихваща скулптурата, за да не я повредим“, обяснява тя.
Ренета Караманова посочва, че преди главата да се закрепи към тялото на статуята, ще се работи по почистването на повърхността на камъка. „Принципно в такива случаи се процедира с пробиването на отвор за главата към тялото да се поставя метален елемент, който да прикрепява двете части една към друга. Тъй като камъкът е тежък, с лепило няма да постигнем стабилност“, отбелязва реставраторът.
Ренета Караманова разказва, че основен принцип при реставрацията на подобни артефакти е почистването на статуята да се извърши механично, а онова, което не е отстранено по механичен път, да се третира с разтвори с различно съдържание. „Целта е да направим минимални намеси с възможно най-безвредни материали. Най-вероятно, както при първата скулптура, ще направим механично почистване по същия начин – милиметър по милиметър", уточнява Ренета Караманова.
Втората статуя на античен мъж бе открита от археолозите от екипа на проф. Вагалински на 20 септември в Клоака Максима на Хераклея Синтика, недалеч от мястото, където през юли бе намерена първата подобна изумителна находка. Според проф. Вагалински първата скулптура изобразява един от двамата внуци на император Октавиан Август - Гай или Луций. Кой е на втората тепърва предстои да бъде изяснявано.