Медия без
политическа реклама

Статуята от Хераклея Синтика не е на Хермес, а на обожествен владетел (ГАЛЕРИЯ)

2000-годишната скулптора днес бе вдигната с кран, за да бъде пренесена в музея

12 Юли 2024
На кой владетел принадлежат чертите на лицето ще покаже следващият етап от работата по статуята.
БГНЕС
На кой владетел принадлежат чертите на лицето ще покаже следващият етап от работата по статуята.

Статуята от Хераклея Синтика показа лицето си изцяло, макар и за малко – преди да я опаковат за пренасяне в музея на Петрич. То е изключително интересно и навежда към идеята за портретни черти на владетел, изобразен като бог, бе първият коментар на проф. Людмил Вагалински, ръководител на разкопките в античния град, предаде Archaeologia Bulgarica. Предполага се и че статуята е по-ранна, отколкото първоначално се смяташе.

Откритата на 2 юли изключително запазена антична скулптура беше вдигната с кран, за да бъде транспортирана в музея. "Много сме щастливи, че успяхме да я извадим и да запазим цяла", каза проф. Вагалински за БГНЕС. Той обясни, че статуята е с един спукан глезен и след като са я видели в лицето, археолозите вече са категорични, че не става дума за бог Хермес, а най-вероятно е на героизиран владетел. "На кого са чертите, ще покаже следващият етап от работата по статуята, която днес ще бъде закарана в специален сандък в музея на Петрич", посочи проф. Вагалински.

С помощта на специализирана техника и придружена от полицейски кордон статуята бе пренесена в музея. Оттук насетне ще започне работа по реставрацията ѝ. Засега не са намерени липсващите части от ръцете. Тя ще бъде достъпна за посетители, но едва след като бъде реставрирана. От музея в Петрич споделят, че разполагат с постоянно видеонаблюдение и системи за сигнално-охранително опазване. А ако от МВР преценят, може да осигурят и допълнителна охрана.

Статуята е на 2000 години и тежи около 1 тон (1000 кг). Находката предстои да се датира, но едно е сигурно - подобна статуя в света е изключителна рядкост. Предполага се, че е била погребана в края на IV век. Проф. Вагалински смята, че е била скрита в канализацията на Хераклея Синтика няколко години след 380 г. сл. Хр. – годината, в която император Теодосий I обявява християнството за официална религия на Римската империя. Езичниците в древния град, където е намерена статуята, навярно са искали да защитят своите реликви от християнско обезобразяване, коментира археологът.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата