Медия без
политическа реклама

Статуята от Хераклея Синтика засия в пълния си блясък

За Деня на археолога тя бе показана напълно реставрирана и консервирана

14 Февр. 2025
Исторически музей Петрич

Завърши консервацията и реставрацията на първата статуя, открита от екипа на проф. д.-р Людмил Вагалински в Големия канал на Хераклея Синтика миналото лято. Петричкият музей разпространи снимка, на която се вижда как ще изглежда тя, вече в пълния си блясък, в постоянната експозиция.

По 211-сантиметровата скулптура, изваяна от цял мраморен блок, трябваше да се свърши доста работа, пишат от екипа на проф. Вагалински. След умелата намеса на реставратора д-р Китан Китанов (НАИМ-БАН) статуята на внука на император Октавиан Август, изобразен като бог Хермес, вече е почистена и укрепена – и то без да се стига до "избелване", без използване на агресивна химия (най-тъмните петна например са третирани с ултразвук).

Рентгенографията доказа, че няма конструктивни нарушения – въпреки притеснителната на пръв поглед пукнатина в левия крак. Все още липсват части от ръцете, носа и ушите, както и от драперията. Но един от намерените в близост отчупени детайли е разпознат като елемент от наметалото и вече е залепен на мястото му.

Това е добра новина за всички посетители на музея в Петрич. А за софиянци напомняме, че днес е Денят на археолога и че има две великолепни изложби, които обобщават богатата на открития 2024 г. – в НАИМ-БАН и в НИМ. Част от експозицията на първия музей е и втората, "обезглавена" статуя, открита през миналото лято в Клоака максима на Хераклея Синтика, чиято глава по-късно бе намерена и  също реставрирана. 

"Сега" припомня, че според археологическия екип, направил откритието, статуята от Хераклея Синтика изобразява един от двамата внуци на римския император Октавиан Август - Гай или Луций. И двамата са починали млади, през 2 и 4 г. след Христа. Октавиан Август, осиновен от своя правуйчо Юлий Цезар, управлява римската империя от 27 г. пр.н.е. до смъртта си 14 години сл. Хр. 

Гай Цезар и Луций Цезар са синове на единствената императорска дъщеря Юлия и на Агрипа, близък приятел на Октавиан и успешен военачалник, популярен в източните провинции – включително римска Македония с Хераклея Синтика. Момчетата са осиновени от императора, но по-големият, Гай, умира на 23 години от инфектирана рана в Мала Азия, а по-малкият Луций – едва на 18, от болест на път за Испания. Октавиан е покрусен, из цялата империя се издигат статуи на внуците му в знак на почит. Подобни скулптури са открити на остров Тасос и в Коринт, Гърция.

Вглъбеното изражение на Гай се доближава повече до израза върху лика от Хераклея. От друга страна, фигурата представя младеж на възраст като Луций, а и прическата му съвпада с тази на нашата статуя, немаловажен детайл в римското изкуство, разсъждава още проф. Людмил Вагалински.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата