Медия без
политическа реклама

Разкриват кой е на първата статуя от Хераклея Синтика на 25 ноември

Античният град край Рупите се посещава от близо 900 туристи дневно

21 Ноем. 2024
До дни ще стане ясно кого изобразява първата статуя от Хералея Синтика, която в началото на август бе показана в музея в Петрич.
БГНЕС
До дни ще стане ясно кого изобразява първата статуя от Хералея Синтика, която в началото на август бе показана в музея в Петрич.

Дори в навечерието на зимата разкопките в античния град Хераклея Синтика се посещават от близо 900 туристи на ден. Хора от цял свят силно са се впечатлили от първата открита в Хераклея Синтика изцяло запазена антична статуя на мъж в цял ръст. Това заявява пред БТА проф. д-р Людмил Вагалински от Националния археологически институт с музей – БАН, който ръководи проучванията в този район.

"Моето желание е да проучим по-задълбочено централния площад в античния град. Имаме в източна и в западна посока какво да проучим и общината да изпълни още един мащабен проект за социализация и туристическа инфраструктура на тези нови части, които ще разкрием, за да бъде още по-атрактивна Хераклея Синтика за туристите. Представям си града пълен с хора, които идват, радват се и не стихва техният поток. Когато ги видя, разбирам, че сме си свършили работата", отбелязва проф. Вагалински.

На 25 ноември, както БТА писа, в Историческия музей на Петрич ще бъде разкрито коя е историческата фигура, изобразена като бог Хермес на откритата при тазгодишните разкопки през лятото първа мраморна статуя в Хераклея Синтика. Ръководителят на проучването проф. д-р Людмил Вагалински и изкуствоведът д-р Арина Корзун от Института за балканистика с Център за тракология – БАН, ще представят водещата хипотеза, съобщава медийната платформа Archaeologia Bulgarica/Археология Булгарика.

Всички научни аргументи за това кого е увековечил неизвестният майстор преди повече от 20 века, ще бъдат изложени подробно в статия, която предстои да бъде публикувана в списание Archaeologia Bulgarica. 

Мраморната статуя, открита в началото на юли в Големия канал на форума на античния град край село Рупите е почистена от реставратора Китан Китанов. Наскоро той установи по гърба на фигурата вторични силикатизирали и калцитни слоеве с дебелина до 3 мм. Според него това се дължи на факта, че преди да бъде скрита в канала, скулптурата вероятно е стояла на форума, в близост до течаща вода, може би фонтан, става ясно още от информацията, споделена в медийната платформа.

Втората статуя, намерена в близост до мястото на първата, ще бъде почистена в Националния археологически институт с музей. В момента се подписва договор и се уточняват детайли, свързани с процеса. Всички разходи, свързани с транспортирането на скулптурата до София и нейната реставрация, ще бъдат поети от НАИМ, сподели преди дни проф. Вагалински.

"Втората статуя трябва да бъде почистена много внимателно. Там има доста работа. Знаете, че е спукано бедрото. Укрепвали са го още древните с метални шипчета и планка. Трябва да видим как това да се укрепи. Главата трябва да бъде върната към тялото, тоест реставраторът да направи единна конструкция“, обяснява историкът. Това трябва да се случи до края на годината и статуята да бъде вече в София, за да може да бъде показана на 14 февруари, когато е професионалният празник на археолозите и в Националния археологически музей се събират много колеги и посетители.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата