Шестстайният апартамент на Максим Горки в Санкт Петербург не бива да се продава, а трябва да се превърне в музей на писателя, призовава в разговор с NEWS.ru руският поет и драматург Юрий Поляков. По думите му, „мениджърите, навлезли в културата“, искат да купят за 75 милиона рубли (близо 840 000 евро) жилището на автора на „Майка“ и „На дъното“, да го ремонтират и след това да го продадат още по-скъпо.
„В нашата култура фигурите, равностойни на Максим Горки, не са толкова много и някои места, свързани с неговите живот и творчество просто плачат да бъдат превърнати в музей, в мемориал, както биха постъпили навремето. Понякога имам усещането, че нашата държава не се отнася особено внимателно към проблемите на културното ни наследство“, коментира Поляков.
Писателят напомня, че само след няколко дни – на 12 април, предстои 200-годишнината от рождението на класика Александър Островски, но в културата не се забелязвало никакво раздвижване. А тази дата е още по-важна сега, „когато се разгръща битка за руския свят“, тръби Поляков.
Писателят е убеден, че ако държавата не разбира какво е значението на 200-годишнината на творец като Островски, е безсмислено да й се предлага да купи нещо, за да го превърне в музей. От друга страна, излишно е да се надяваме, че съвременните олигарси ще постъпят като своите предшественици и ще оставят след себе си за поколенията културни ценности като Третяковската галерия, например, отбеляза Поляков. „Затова няма никаква надежда някой от тези хора, загрижени за съхранението на влоговете си в чуждестранни банки, да закупи нещо и да го дари на народа в лицето на държавата. У нас е израснала такава класа на богатите, на която не й пука за Горки, Островски и Русия“, казва писателят.
Той обяснява, че при сегашното отношение към културата в Русия е невъзможно да се поддържа оптимистична нагласа. Бидейки за известно време председател на Обществения съвет към Министерството на културата, Поляков е имал възможност да наблюдава „новото поколение управници“, навлязло в тази сфера. Според него те предпочитат бързо да печелят, вместо да инвестират, и смятат, че творчеството на Горки е единствено „плод на съветската идеология“. „Те, разбира се, могат да купят жилището му, но само за да го ремонтират и препродадат по-скъпо, и ще си пишат това за принос в развитието на родната култура“, иронизира писателят.
Апартаментът на Максим Горки е обявен на търг от аукционната къща „Литфонд“. Той има площ 212 кв. м и е в стил северен модерн. Разполага с 3 спални, 3 бани, параден и черен вход с отделни асансьори и великолепен изглед от шестия етаж към историческия център на Санкт Петербург. Навремето е бил един от центровете на културния и обществен живот в града: в него са идвали Владимир Маяковски, Фьодор Шаляпин, Сергей Рахманинов, Николай Рьорих, Александър Куприн, Иван Бунин и още много творци и интелектуалци. Едноличният му собственик в момента не се назовава.