Медия без
политическа реклама

В пъстрия свят на Анатолий Станкулов човек и природа са единно цяло

Известният художник илюстратор и карикатурист открива изложба живопис в музей-галерия „Анел“

14 Дек. 2024
Анатолий Станкулов, "Клоунада".
Анатолий Станкулов, "Клоунада".

Художникът Анатолий Станкулов представя изложба живопис „Омагьосани истини“, която ще бъде открита на 17 декември от 17.30 до 20 ч. в музей-галерия „Анел“, съобщи БТА, позовавайки се на организаторите на събитието. Според куратора на експозицията Пламена Димитрова-Рачева изкуството на Станкулов е разпознаваемо и приковава вниманието, защото винаги казва нещо, което житейски ни вълнува.

Анатолий Станкулов има богата творческа биография, белязана с многогодишен опит в периодични издания, където е карикатурист, свързан е и със списание „Шут“, както и с различни инициативи, които подкрепят развитието на изкуството в България.

Картините, които художникът представя в настоящата изложба, са част от различни тематични серии, ясно подсказващи връзката му с издателската и илюстраторската работа. Някои произведения са вдъхновени от творчеството на големия български писател Йордан Радичков („Тенец“), други се свързват с библейски митове, български народни приказки и легенди, песни и въображаеми същества, както и с природни красоти и лични истории, разказани с лек хумор и закачка. Изображенията са с ярки наситени цветове и динамични форми. В композициите често човешките фигури се съчетават с животински мотиви, създавайки фантазен калейдоскоп. Централната фигура – човешкото лице – сякаш се слива със заобикалящата го среда, като птици и абстрактни форми преминават през композицията. Играта между органичното и сюрреалистичното придава дълбочина и движение на картината, обяснява кураторът.

„Характерният стил на художника, при който човешките и животинските форми се преплитат, създава атмосфера на съновидение. Смелите контрасти и фрагментираното изображение усилват усещането за по-широк и взаимосвързан свят. Някои произведения като „Птици в градината“, „Легенда за птицата“ и „Птича напаст“ са решени като триптих и изглеждат впечатляващи с интересната си композиция, динамиката и развитието на сюжета. Цветовете, използвани в тези картини, са наситени и контрастни, което създава силно визуално въздействие. Червеното, жълтото, зеленото и черното доминират, водейки до усещане за интензивност и емоционално напрежение. Лицата изглеждат като част от общата композиция, а птиците и човешките фигури се сливат, създавайки усещане за взаимосвързаност, което е типично за стила на Станкулов“, казва Пламена Димитрова-Рачева.

В самата идея за композиции в три части като „Домашните“ и „Горски феи“, и в начина, по който елементите се преплитат, има дълбок символизъм – за връзката между човека и природата, за динамиката на живота и взаимодействието между различни елементи от битието. Тези картини са интересни в контекста на сюрреализма и абстракцията, като възможността да се разпознават различни форми и образи в единно цяло дава на зрителя пространство за размисъл и тълкуване. Едно от възможните тълкувания, например, е, че образите на птици и хора олицетворяват прехода между материалното и духовното. Птиците често се свързват със свободата, висшите нива на съзнанието и пътуването към неизвестното. Те могат да бъдат и метафора за душевната и емоционалната свобода или за усилието на индивида да се освободи от злободневното и да се издигне в нещо по-духовно, посочва изкуствоведът.

По думите ѝ темата „Тримата влъхви“ е силно свързана със символиката на религията и митологията, като авторът добавя лична интерпретация към библейските и фолклорните мотиви. Темата за св. Теодор Стратилат – светеца воин, има своята светост и сила, а сюрреалистичните образи на клоуните и панаирите въвеждат зрителя в свят на абсурд и смях, с намек за трагикомедията на живота.

Анатолий Станкулов е роден на 9 декември 1956 г. в Русе. Завършва Техникума по строителство и архитектура, специалност „Архитектура“, в родния си град, след което учи и се дипломира в Лесотехническия университет – София, специалност „Ландшафтна архитектура“, като успоредно изучава „Илюстрация и оформление на книгата“ в Националната художествена академия. Има и следдипломна квалификация по журналистика, както и многогодишен опит в сферата на изкуството. От 1983 до 1990 г. работи като художник в редица издания на ежедневния и периодичен печат. От 1990 до 1994 г. е издател и главен редактор на хумористично-сатиричното списание „Шут“. От 1994 до 2003 г. е директор на рекламно-издателска агенция „Талия“, а от 2003 г. досега е артистичен директор на фондация „Имеон-Балкани“. Участвал е в над 600 изложби живопис и карикатура у нас и по света. Илюстрирал е повече от 150 книги за различни български издателства. Негови творби са част от държавни и частни колекции в България, САЩ, Португалия, Германия, Австрия, Япония, Италия, Израел, Гърция, Корея, Русия, Украйна, Швеция, Холандия, Китай, Уругвай. Член и президент е за България на Европейската федерация на карикатуристите FECO.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата