Медия без
политическа реклама

Стинг е шокиран от позицията на Клептън за ваксините

70-годишният певец е с нов албум и ясна позиция срещу Брекзит и антиваксърите

17 Ноем. 2021Обновена
Стинг и Ерик Клептън.
EPA/BGNES
Стинг и Ерик Клептън.

Стинг е шокиран от хората, които отказват да се ваксинират срещу коронавирус или да спазват противоепидемичните изисквания, съобщава сайтът rockcelebrities.nеt. Преди няколко месеца колегата му Ерик Клептън обяви, че няма да свири на места, които изискват доказателство за ваксинация, а Стинг призна, че не разбира отношението му.

Клептън е известен с недоверието си към налагането на ваксината и дори отказа да изнася концерти на места, където се изисква сертификат за ваксинация. В негова защита дъщеря му Рут разказа, че баща й е ваксиниран с две дози и вярва в ползата от тях, но не иска те да бъдат налагани на никого, тъй като подкрепя свободната воля.

Неговият колега Стинг, с когото свирят заедно в песента It's Probably Me от 1992 г. (популярна и от филма "Смъртоносно оръжие 3") е един от онези, които не разбират гледната точка на Клептън. 70-годишният музикант заяви, че е преживял друга епидемия - от полиомиелит. „Наистина не разбирам, ъъъ, логиката на възраженията. Нямах колебания дали да се  ваксинирам. Достатъчно възрастен съм, за да си спомням децата с полиомиелит от моята улица, които бяха осакатени и как тази болест беше изкоренена за една нощ с ваксината - призна той. - Бих искал хората, които идват на моите концерти, да бъдат ваксинирани. Няма да го налагам, но това е моето желание."

Разочарован от позицията на "Бавната ръка" е и Робърт Крей - един от големите блус китаристи, който смятал Клептън за свой музикален идол, ментор и приятел. Песента Stand and Deliver, която Клептън записа с Ван Морисън през декември, беше протест срещу локдауна, заради опита на властите да контролират пандемията чрез затваряне на ресторанти, фитнес зали и концертни зали. Чернокожият Крей – петкратен носител на „Грами“, роден в сегрегираната Джорджия – имал особен проблем с пасажа: „Искаш ли да бъдеш свободен човек/или искаш да бъдеш роб?  Искаш ли да носиш тези вериги/ докато не легнеш в гроба?“.

Той веднага изпратил имейл на Клептън, невярващ, че е възможно 76-годишният му колега да сравнява затварянето на ресторанти и фитнеси с робството. Пред ​​Washington Post Робърт Крей каза, се е почувствал принуден да прекрати 35-годишното си приятелство с музиканта. След като не пропуска да припомни и някои хубави неща, направени от Клептън (извън музиката), като например събраните от благотворирителната му фондация над 20 млн. долара, вестникът все пак дава последната дума на Крей: „Просто бих предпочел да не общувам с никой, който е толкова краен и е такъв егоист“, казва блусменът.

 

Юбилей и албум

Самият Стинг, който неотдавна отпразнува 70-годишен юбилей, се завръща този петък с нов албум - Bridge (Мост), метафора на желанието да преодолееш трудностите. Англичанинът, който се чувства гражданин на света, преживява особено зле решението на Великобритания да разруши мостовете с Европа. "За мен Брекзит е трагедия. Мъчно ми е за моята страна. Знаем, че това ще е бедствие - каза Стинг пред АФП в Париж между серия от концерти от Атина до Лас Вегас. "Отнеха на младите британци възможността за преживявания в Европа. Това е пълно безумие".

В същото интервю Стинг изразява неодобрение към популистките движения и антиваксърите, като неговия колега Клептън. Изолацията през пандемията не е вдъхновила пряко албума му, но проблемите са отразени в някои от темите. Записите от дистанция за Стинг не са нещо ново - и преди се е случвало някои от музикантите да са на различно място.

Сега обаче идва ред на концертите с публика. "Трябва да изпълня всички отложени ангажименти заради пандемията. Това може да отнеме 18 месеца, но такъв е животът ми - на път съм от 1976 г.", каза Стинг.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата