Медия без
политическа реклама

Варненският театър е на последната права към „Последното изкушение на Христос“

Романът на Казандзакис оживява под режисьорската палка на Стайко Мурджев

28 Авг. 2024
Гринго-Богдан Григоров като Исус Христос в "Последното изкушение".
Симеон Лютаков
Гринго-Богдан Григоров като Исус Христос в "Последното изкушение".

Съдбовната връзка между човек и Бог продължава да занимава известния режисьор Стайко Мурджев, който след хитовия „Амадеус“ от Питър Шафър на варненска сцена поставя сега там „Последното изкушение на Христос“ от Никос Казандзакис. Първата среща със зрителите на 2 септември ще е и първата премиера на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ за новия сезон.

В "Последното изкушение" гръцкият писател и драматург пресъздава един от най-трагичните символни образи в историята на човечеството – Исус Христос, чиято саможертва той тълкува по начин, различен от общоприетите представи. Това е една от най-значимите творби на Казандзакис, повлияна от философията на Ницше и Фройд, в основата на която стои върховният дълг на борещия се човек – непрестанната безмилостна борба между духа и плътта. "За да дам един най-висок образец на борещия се човек, за да покажа, че не трябва да се бои от страданието, от изкушението и смъртта, защото всички те могат да бъдат победени, дори са победени, затова бе написана тази книга", споделя той в предговора към романа с красноречивото подзаглавие „Изповед на борещия се човек“.

„Казандзакис се наема да разкаже нонсенса, наречен Богочовек, защото как може да бъдеш едновременно двата полюса – Бог и човек... И няма ли в този Богочовек един огромен конфликт... Напрежението между Бога и човека всъщност е съдържанието, есенцията на този роман“, разсъждава по темата режисьорът Стайко Мурджев в септемврийския брой на сп. „Култура“.

„Никога не съм се чувствал по-близо до Христос, отколкото в работата си по това представление“, признава той. „Самият Исус казва в Евангелието „Вие сте храмът“, т.е. ако ние сме храмът, то Исус живее вътре в нас и всеки от нас рано или късно, в даден период или през целия си живот, е Исус. Всеки от нас е разпъван ежедневно, умира ежедневно на кръста и възкръсва ежедневно“, разкрива режисьорът основната посока в своя прочит на Казандзакис.

Преводът на романа е на Георги Куфов, драматургичния вариант на текста – на Димитър Стоянович, сценичната версия – на режисьора Стайко Мурджев. Сценография и костюми – Никола Налбантов, сценична пластика – Станислав Генадиев, музика – Петър Дундаков.

„В навечерието на грандиозна премиера сме – уникален текст, уникална режисура и сценография, най-добрия актьорски каст!“, отбелязва във Фейсбук директорът на ТМПЦ – Варна, Даниела Димова.

Както и „Сега“ вече писа, за ролята на Исус Христос като гост актьор е поканен Гринго-Богдан Григоров, възпитаник на проф. Пламен Марков в НАТФИЗ, понастоящем член на трупата на ДТ „Никола Вапцаров“ – Благоевград. Като Мария – майката на Исус, зрителите ще видят Даниела Викторова, а Мария Магдалена – неговата бивша годеница, понастоящем блудница, е Христина Джурова. В образите на Юда – бунтовник и най-верен следовник на Исус, и Йоан Кръстител ще се редуват актьорите Теодор Каракачанов (гост) и Константин Соколов. Големият актьор Стоян Радев ще се превъплъти в Пилат – римския управник на провинция Юдея. Симеон Лютаков е разбойникът Варава. Останалите над 20 персонажи на сцената ще оживеят в изпълнение на артистите Николай Кенаров, Недялко Стефанов, Симеон Димов, Веселина Михалкова, Сияна Начева, Гергана Арнаудова, Габриела Боева, Хенри Ескелинен и др.

Последвайте ни и в google news бутон