Джордж Брадли е един от много, стояли до късно през нощта, за да гледат церемонията по връчване на наградите "Оскар". 28-годишният британец е преодолявал 8-часовата разлика заради вълнението си от спектакъла. Днес той живее в Сан Диего, в същата часова зона, в която се раздават най-престижните отличия в света на киното. Но те вече не са му толкова интересни. "Нарастващото влияние на стрийминг услугите отне от блясъка на Оскарите според мен", казва той. "Просто вече го няма онова топло гъделичкащо чувство, когато познаваш един филм от големия екран".
Интересът към церемониите за връчване на награди започна да спада с плавни темпове още преди пандемията, но откакто коронавирусът затвори кината и сложи край на представленията и концертите на живо, спадът в рейтингите тръгна стръмно надолу.
През последните десетилетия наградите "Оскар" привличаха средно 35-45 милиона зрители - число, близко до публиката на "Супербоул" (финала на американското първенство по футбол). През февруари 2020 г., дни преди да бъде обявена пандемията, церемонията без водещ, излъчена по Ей Би Си, обаче бе гледана от най-малък брой хора в историята - 23,6 милиона души, или с 20 процента по-малко от предходната година.
В условията на пандемия наградите "Златен глобус" претърпяха истинско фиаско - връчването им бе гледано едва от 6.9 милиона, или с 64 на сто по-малко от предходната година. През март продуцентите на наградите "Грами" избегнаха нелепото протичане на церемонията в Zoom и организираха участия на сцена на някои от най-големите звезди в музикалната индустрия, макар и без жива публика пред тях. И макар че бе излъчването едновременно по телевизията и на стрийминг, и това не помогна: шоуто по тв Си Би Ес привлече едва 9,2 милиона зрители, двойно по-малко от 2020 г., по данни на "Нилсен".
Джон Бенардо е сценарист, завършил е филмово училище и има компания за видеозаснемане основно за корпоративни клиенти. "Обичам филмите и мечтая един ден самият аз да съм на сцената на "Оскарите", за да получа своята награда. Всяка година гледам церемонията, участвам в състезания, в които се опитваме да познаем победителите, старая се да гледам всички филми. Но нещо тази година се промени", каза той. За пръв път той не е гледал нито един от номинираните филми, разказва "Дарик нюз".
Както стана и с други събития, церемонията по връчването на наградите "Оскар" бе отложена с близо два месеца заради ограниченията. В почти 100-годишната си история шоуто е отлагано общо три пъти, но никога толкова отрано. Още през юни миналата година организаторите го насрочиха за 25 април, вместо за февруари или началото на март, както е обичайно. Това е една от причините за отлива в интереса към него. Другата, според фенове на шоуто, е необходимостта да гледат номинираните филми на малък екран и да следят кога и на коя платформа ще са достъпни за гледане, което е проблем за някои хора.
62-годишната Присила Визинтайн от Сейнт Луис, щата Мисури, буквално живеела, за да гледа "Оскарите". Всяка година посещавала партита за проследяване на церемонията, облечена официално специално за случая. "Определено затварянето на кината погуби интереса ми тази година. Не изпитвам никакво чувство от треската за "Оскарите", каза тя.
Трудностите в реалния живот на зрителите се увеличават - от несигурност за работното място и прехраната до изолацията на локдауните, а наградните церемонии не предлагат бляскаво парти и бягство от битовото както преди, залагайки често на предварително записани изпълнения и включване чрез Zoom на участниците.
Към това трябва да се прибави и слабият интерес на младите поколения към телевизията като цяло. Макар че 22-годишният Питър Субе от Флорида е страстен любител на киното и кинооператор, той е спрял да да гледа церемонията за наградите "Оскар" още през 2019 г. "Едва имам търпение да изгледам 15 секунди клип в TikTok. Как се очаква от нас да седим пред телевизорите за четиричасова церемония, прекъсвана за реклами и остарели обидни шегички? Живеем във времето на подбор на съдържанието. Нуждаем се от алгоритми, за да гледаме каквото искаме и от това да ни показват най-доброто от най-доброто".