Медия без
политическа реклама

БАБХ се похвали с богат улов на храни с пестициди

Инспекторите са спрели вноса на над 512 тона плодове и зеленчуци от "трети страни"

03 Ноем. 2020

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) отново се похвали с бдителност и недопускане на вносни стоки, съдържащи опасни химикали, но за пореден път спести информация откъде идват товарите. 

"БАБХ не допусна внос от трети страни на 512 205 кг плодове и зеленчуци с констатирано наднормено съдържание на пестициди. Количествата са задържани в обхвата на официалния контрол на граничните пунктове през месец октомври", обявиха от пресцентъра на агенцията. В съобщението се допълва, че са "арестувани" 374 582 кг мандарини, 56 735 кг нар и 20 424 кг портокали,  а също и  60 464 кг сладък пипер. Не се уточнява обаче откъде идват стоките и кои са фирмите производители и вносители - говори се само, че пристигат от "трети страни", т.е. от държави извън ЕС. Това може да означава, че цитрусите и чушките идват от Турция, от Македония, от Албания или примерно от Китай и Занзибар. 

"Всички храни, при които са установени несъответствия от инспекторите на дирекция „Граничен контрол“, не са допуснати на територията на България и ЕС - продукцията е била насочена за унищожаване или е била върната в страната на произход", посочват от БАБХ. 

 

Все пак трябва да се отбележи, че наскоро агенцията наруши обичайната си практика да не дава конкретни данни за производителите и търговците, които атакуват българския пазар с некачествени и дори вредни за здравето ни стоки. Преди дни от БАБХ съобщиха за сирене, заразено с болестотворни бактерии (листерия) и за тахан, претендиращ да е био, а всъщност зареден с пестициди. 

Оказат се, че козето сирене, в което се е завъдила листерия, е на холандски производител. Най-лошата новина е, че от него в България са внесени почти 4 тона, а инспекторите на БАБХ са открили и спрели от продажба едва 740 кг.

За сусамовия "биотахан" Агенцията по храните съобщи, че го изтегля от пазара заради съмнения, че съдържа пестициди. Той е произведен у нас - от нидерландска суровина, от българската фирма „Рад-Мар”. Над 100 кг са стигнали до щандовете на магазините в фасовки от 250 грама и 1 кг.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

внос, пестициди, БАБХ

Още по темата