Европейската комисия ще удължи с още една година безмитния внос на украински стоки в ЕС, заради който зърнопроизводители от няколко европейски държави, включително и България, излизат на протести.
Наред с това комисията вече работи по отпускането на втори пакет компенсации за България, Полша и Румъния - трите най-засегнати държави. Това съобщи източник на ЕК днес.
Трети пореден ден зърнопроизводители в страната излизат на протести, като блокират за около час граничните пунктове с Румъния, откъдето влизат тировете с украинска пшеница и слънчоглед. В четвъртък протестиращите се срещнаха и с президента, откъдето получиха уверение, че България заедно с други държави ще изпрати официално писмо с искане за промяна на еврорегламента за безмитния внос на украински стоки. Той бе приет миналата година и действието му изтича в края на май тази година.
До дни България ще получи одобрената в четвъртък от Брюксел компенсация от 16.75 млн. евро за най-засегнатите от безмитния украински внос - производители на пшеница и слънчоглед. Правителството може да удвои размера на тази помощ със средства от националния бюджет, за да покрие разходите на земеделските стопани, и Европейската комисия ще разгледа приоритетно такова искане, ако то постъпи за одобрение, обясни източникът на ЕК.
Загубите на българските производители на зърнени култури и най-вече на слънчоглед до момента е за около 100 млн. лв. и такава допълнителна компенсация ще искаме от ЕК, обяви тези дни заместник-министърът на земеделието Тодор Джиков.
От Брюксел засега отказват да коментират конкретна сума от втория пакет компенсации, но дадоха да се разбере, че по-скоро тя ще покрие половината от оценените щети, а другата половина ще трябва да бъдат осигурени от националните бюджети. ЕК няма да се бави с решението си за допълнителни компенсации, очаква се то да бъде взето до две седмици.
В новия регламент за безмитен внос на украински стоки, след изтичане действието на сегашния, ще има защитни клаузи, увериха източници на ЕК. Една от тях е съответната страна да въведе отново обмитяване на украинския внос, ако са застрашени местните производители. На всеки два месеца Брюксел ще анаризира ситуацията и ще се намесва, ако е необходимо.
Още по темата: