Медия без
политическа реклама

Бюджетът натрупа рекорден излишък от близо 2.7 млрд. лв. до края на април

Причина за това е изоставането на капиталовите разходи

От ведомството на Владислав Горанов обясняват, че е обичайно в първата половина на годината разходите да изостават от планираното.
Илияна Кирилова
От ведомството на Владислав Горанов обясняват, че е обичайно в първата половина на годината разходите да изостават от планираното.

Министерството на финансите очаква рекорден бюджетен излишък в края на април в размер на 2.67 млрд. лв., или 2.3% от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП) на България.  За сравнение през април 2018 г. плюсът бе 1.3 млрд. лв. Ръстът е впечатляващ и спрямо предходния месец март - тогава бюджетният излишък е с близо милиард лева по-нисък - 1.8 млрд. лв., или 1.6% от прогнозния БВП.

От финансовото министерство обясняват огромното превишение на приходите над разходите със спецификата на данъчния календар, както и с възстановени от Еврокомисията суми в частта на помощите. В същото време бюджетът за тази година е разчетен с дефицит от 0.5% от БВП, или с 600 млн. лв. "на червено".

Бюджетните приходи в края на април достигат 15.1 млрд. лв., което е 34.5% от планираните за годината. В сравнение с първите четири месеца на 2018 г. увеличението им е с 2.1 млрд. лв., като данъчните постъпления са нараснали с близо 1 млрд. лв., неданъчните с 672 млн., а помощите и даренията (основно грантовете по европрограмите) са с 378 млн. лв. повече.

Разходите на държавата обаче изостават спрямо годишния разчет. До края на април са похарчени 12.434 млрд. лв., което е 28% от плана. От финансовото министерство посочват, че "обичайно изпълнението на разходите спрямо планираното с разчетите за годината е по-високо през второто полугодие". През последните три години обаче третото правителство на Бойко Борисов утвърди една и съща схема при харченето на натрупания заради забавени капиталови разходи излишък - в последните два месеца на годината ударно се раздават пари за непланирани в бюджета проекти и запушване на дупки, без да се търси одобрение от Народното събрание.
Все пак направените до края на април разходи по консолидираната фискална програма са по-високи от миналогодишните, когато са били 11.661 млрд. лв. Причината е в повишените заплати в бюджетния сектор и образованието от началото на годината, вдигането на пенсиите от средата на юли 2018 г., както и по-високата вноска на България към бюджета на ЕС. Към 30 април 2019 г. сумата, която сме платили на Брюксел, е в размер на 536.6 млн. лв.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата