С пълно единодушие депутатите гласуваха на първо четене поредното удължаване на бюджета от миналата година до приемането на нов за 2023 г. Финансовият министър Асен Василев вече даде заявка, че това ще стане до 31 юли.
Депутатите гласуваха също така удължителният закон да бъде приет скоростно и на второ четене, като за това си дадоха само три дни.
Въпреки единодушието при гласуванията и този път не бяха избегнати сблъсъци между бивши коалиционни партньори.
Тошко Йорданов от ИТН първо направи забележка защо финансовият министър Асен Василев е седнал на вицепремиерското място и поиска от председателя на НС Росен Желязков да го подкани да се премисти.
"Не съм хостеса. Всеки министър избира къде да седне", отговори му Желязков.
След това Йорданов обяви, че финансите на държавата са на това "дередже", защото Асен Василев миналата година е направил бюджет, който е "пълен боклук" и сега се налагало "да плащаме масрафите" на същия този министър като бъркаме в Сребърния фонд.
"Аз не ви давам идеи как да си пишете песните, вие не ме учете как да правя бюджет", отвърна му Василев. "Аз отдавна не пиша песни, но ми давате добри поводи", контрира Йорданов.
Корнелия Нинова не пропусна да отбележи със задоволство, че бивши и настоящи партньори на ПП-ДБ се надпреварват да ги критикуват. "Онзи бюджет бе подкрепен от всички партии, Критикувате себе си. Направихте предложения за допълнителни разходи и си ги гласувахте", обърна се тя към ИТН.
В началото на дебатите Петър Чобанов от ДПС, който председателства бюджетната комисия, предложи на депутатите да обсъдят дали удължителният закон да не бъде гласуван на две четения наведнъж.
Първи Деян Николов от "Възраждане" се възпротиви. "Възраждане" ще внесе предложение да се запише, че разблокиране ще има само средствата, постъпващи от еврофондовете във Фискалния резерв, без тези в Сребърния фонд. "Това е достатъчно, в противен случай даваме лош сигнал, независимо, че служебният финансов министър ни уверяваше, че до парите на Сребърния фонд няма да се стигне", каза Николов.
Както е известно във Фискалния резерв има малко над 10 млрд. лв., като 8 млрд. от тях са блокирани с решение на предишното Народно събрание. Тогава депутатите гласуваха изрично да не се използват за текущи разходи пари от Сребърния фонд и от европарите, които постъпват в т.нар.Национален фонд. Служебният финансов министър Росица Велкова предложи това ограничение да бъде премахнато. При липсата на редовен бюджет и невъзможност да се теглят нови заеми има опасност в предстоящите месеци държавата да се окаже без средства за разплащане, тъй като разходите надвишават приходите, обясни тогава Велкова. Тя уверяваше, че парите от Сребърния фонд, които са целеви и са за подкрепа на пенсионната система, няма да се пипат, защото те са 3.7 млрд. лв., а Фискалният резерв не може да пада под 4.5 млрд. лв.
ГЕРБ също се противопоставиха на окончателното приемане на удължения бюджет още днес. "Заемането на средства от Фискалния резерв трябва да бъде в разумен периметър. Трябва да ограничим финансовото министерство в това изкушение", каза Красимир Велчев. И припомни, че сдружението на общините вече са внесли предложения как по-гъвкаво да управляват финансите си при липсата на редовен държавен бюджет, които също трябва да бъдат разгледани.
От БСП също поискаха да се даде достатъчно време за нови предложения преди второто четене на закона. "Няма да подкрепим с пари от Сребърния фонд и от другите целеви фондове във Фискалния резерв да се покриват текущи разходи. Не получихме отговор от Министерство на финансите как после ще се връщат тези пари", каза Корнелия Нинова. БСП настоява също така да не се намалява размерът на единичната помощ от 300 лв. за учениците от първи до четвърти клас, която се дава в началото на учебната година, защото в удължителния закон е записано, че това ще се решава от Министерски съвет. Румен Гечев пък призова финансовия министър да направи анализ дали не е по-добре да се тегли допълнителен дълг, вместо да се бърка дълбоко във Фискалния резерв.
Финансовият министър предложи на депутатите да заличат думите "Сребърен фонд" от предложението за разблокиране на Фискалния резерв, за да са спокойни всички, че няма да се използват пари от този фонд. "Нямаме намерение да намаляваме помощта за учениците", каза още Асен Василев.