Инфлацията през април достигна поредни рекордни стойности. НСИ отчете ръст на потребителските цени от 14.4% спрямо април 2021 г., а от началото на тази година ръстът е 7.8%.
Само за един месец цените на стоките и услугите в потребителската кошница са се увеличи както следва:
- хранителни продукти и безалкохолни напитки - увеличение с 4.5%;
- алкохолни напитки и тютюневи изделия - увеличение с 0.2%;
- облекло и обувки - увеличение с 6.4%;
- жилища, вода, електроенергия, газ и други горива - увеличение с 1.7%;
- жилищно обзавеждане, домакински уреди и принадлежности, поддържане на дома - увеличение с 1.5%
- здравеопазване - увеличение с 0.1%;
- транспорт - увеличение с 3.5%;
- съобщения - увеличение с 0.4%;
- развлечения и култура - цените остават на равнището от миналия месец;
- образование - увеличение с 0.2%;
- ресторанти и хотели - увеличение с 2.6%;
- разнообразни стоки и услуги - намаление с 2.9%.
От хранителните стоки най-силно през април са поскъпнали свинско, агнешко и пилешко месо, колбаси, яйца, домати, пипер, зрял лук и картофи. Единствено спад през изминалия месец се отчита при краставиците, марулята и рибата.
При нехранителните стоки най-голямо е увеличението на цените на метана, дизеловото гориво, облекло и обувки, вестници. Масовият бензин А95 през април е качил цена с 3.5%. Намаление на цените се отчита за черна и бяла техника и мобилни телефони.
ИКОНОМИКАТА РАСТЕ
През първото тримесечие на 2022 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на сраната е нараснал с 4.5% спрямо същото тримесечие на предходната година и с 1.0% спрямо четвърто тримесечие на 2021 г. Това съобщи още НСИ на база експресните оценки за БВП, които са предварителни и подлежат на актуализации и ревизии.
Според експресните оценки на НСИ за първото тримесечие на 2022 г. БВП в номинално изражение достига 30.4 млрд. лв. Реализираната добавена стойност е 25.856 млрд. лв. Износът на стоки и услуги се е увеличил с 11.8% спрямо първото тримесечие на миналата година, а вносът - с 13.6%.
Планираният в бюджета икономически растеж за тази година е 4.1%. Очаква се обаче той да бъде по-нисък заради последиците от войната в Украйна. В понеделник Европейската комисия обяви в пролетната си прогноза, че очаква ръста на БВП на България да е пъти по-малък от миналогодишния - 2.1% спрямо 4.2%.