Медия без
политическа реклама

КЗК се задръсти от жалби срещу концесията на летище София

Всички отпаднали кандидати оспориха избора на победител

Всичките кандидатури за концесиите бяха на изключително високо ниво, коментира транспортният министър Росен Желязков. Сега всички отпаднали обжалват избора на тръжната комисия.
Илияна Кирилова
Всичките кандидатури за концесиите бяха на изключително високо ниво, коментира транспортният министър Росен Желязков. Сега всички отпаднали обжалват избора на тръжната комисия.

Комисията за защита на конкуренцията се задръсти от жалби заради концесията на столичния аеропорт. Това става само две седмици след като транспортният министър Росен Желязков се похвали с избора на победителя - френско-германския консорциум "Соф Кънект", който бе определен да управлява летище София в следващите 35 години.

Миналия петък оплаквания подадоха френско-турският консорциум между "Еърпортс де Пари" и операторът "МАГ Оувърсийз инвестмънтс". Вчера, когато бе последният срок за възражения, от правото си за това се възползва и "Фрапорт България", показа справка в регистъра на КЗК. Според Медиапул обаче по процедурата е възразил и швейцарско-датският консорциум "ССБ София еърпорт". Това означава, че на практика всички отхвърлени кандидати обжалват избора на победител.

Сега КЗК трябва да образува производство и да разгледа цялата документация. След това по темата трябва да се произнесе и Върховният административен съд. Държавата очаква за целия срок на концесията да получи приходи от близо 4 млрд. евро. Първото плащане в размер на около 600 милиона лева обаче няма да влезе в Сребърния фонд, каквото е законовото изискване, а ще бъде използвано за оздравяване на БДЖ.

До финалната фаза в процедурата за избор на концесионер на столичното летище достигнаха петима кандидати. "Соф Кънект" изненадващо бе класиран на първо място с 86.12 точки от общо 100. Консорциумът предложи годишно концесионно възнаграждение от 24.54 млн. евро, или 32% от размера на общите приходи от всички дейности за текущата година, но обеща най-малко инвестиции от всички кандидати - 608 млн. евро. Изненадващото решение веднага породи съмнения за начина на избор.

На второ място бе класиран консорциум "Еърпортс де Пари", а на трето място - "Фрапорт България". Според транспортния министър Росен Желязков офертите и на петимата кандидати са били много силни, като трима от тях са получили максималните 100 точки за техническото си предложение.

Третата позиция бе отредена за "Фрапорт България". На четвърто място бе оставен британско-китайският консорциум на МАГ. Последна бе офертата на "ССБ София еърпорт".

 

ИМИДЖ

Нашата група очаква с нетърпение следващите стъпки в процедурата и работи в тясно сътрудничество с всички заинтересовани страни, за да приложи своя план за развитие, за да засили още повече привлекателността на летището и икономиката. Това става ясно от официално съобщение на "Соф Кънект",публикувано в понеделник. "Към днешна дата проектът навлезе в нова фаза и нашата група работи активно и е напълно мобилизирана да осигури бъдещето на летище София в дългосрочно партньорство с Министерството на транспорта", пише още в съобщението на победителя, изпратено до медиите.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата