Медия без
политическа реклама

Млякото и олиото теглят цените на храните надолу

Украйна ще може да събере 52,4 млн. тона зърно през 2022 г.

27 Юни 2022
Pixabay

Световният индекс за цените на храните на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО - FAO) през май се понижи с 0,6 на сто на месечна основа до 157,4 пункта, отбелязвайки втори пореден месец на спад. Низходящият импулс дойде основно от поевтиняването на растителните масла - с 3,5 на сто, предвид по-ниските котировки на палмовото, слънчогледовото, соевото и рапичното масло, след като Индонезия отмени забраната си за износ на палмово масло, съобщава БТА.

Млечните продукти поевтиняха също с 3,5 на сто - първи спад от осем месеца, който се дължи предимно на намалелия интерес сред купувачите заради несигурността около ковид ограниченията в Китай. От началото на годината до началото на юни цената на млякото се е повишила с близо 40% до около 25 долара за центнер (50 килограма).

 

Сега котировките обаче отстъпват с 10%

 

и на фючърсния пазар млякото (с доставка през юли) се търгува за 22,97 долара.

Индексът за зърнените храни S&P GSCI Grains Spot, който следи развитието на цените на пшеница, царевица и други зърнени култури, спадна с 16,5 на сто в рамките на един месец, макар да остава значително над равнището отпреди година. От началото на годината до пика, отчетен през май, цената на пшеницата се повиши с 66 на сто до 1278 щатски цента за бушел (около 27 килограма). През последните седмици обаче котировките падат и пшеницата вече се търгува при 947 щатски цента за бушел или с една четвърт под майския пик. Причината е, че загрижеността за ограничените доставки намалява, отбелязва германското икономическо издание "Виртшафтсвохе". Очаква се, например, горещата вълна във Франция да не е нанесла значителни щети на реколтата. Освен това Русия и ЕС изглежда засега успяват да компенсират недостига, който украинската пшеница остави на пазара.

Макар да е възможно през следващите месеци пшеницата отново да се търгува на малко по-високи цени на фючърсния пазар, контрактите все пак вероятно ще останат доста под границата от 1000 щатски цента за бушел. Подобна е ситуацията и с други селскостопански стоки като овес, соя и царевица, отбелязва "Виртшафтсвохе". За една седмица пазарните цени паднаха с повече от 10 процента. Цените на фючърсния пазар ще бъдат под или малко над текущите спотови цени през идните няколко месеца.

Засега прибирането на реколтата във водещите страни производители на зърнени храни изглежда върви добре.

 

Жътвата в САЩ започна с най-бързия темп от 2018 г. досега,

 

при благоприятни метеорологични условия, и според най-новия доклад на министерството на земеделието вече са прибрани 25% от реколтата. Ключово значение за тенденцията на пазара обаче ще има това дали ще бъде намерено решение, което да позволи, въпреки продължаващата война, зърното от Украйна да бъде изнесено. Специализираната анализаторска компания APK-Inform повиши миналата седмица прогнозата си за добива и износа на зърно от Украйна през сезона 2022/2023 поради по-добрата от очакваното реколта от царевица. Според експертите Украйна ще може да събере 52,4 млн. тона зърно през 2022 г., включително близо 18,2 милиона тона пшеница и 27,7 милиона тона царевица. Същевременно преговорите между Русия, Украйна, Турция и ООН за осигуряване на коридор за износ на около 20 и 25 млн. тона украинско зърно се очаква да продължат през идните дни, като досега има сигнали за постигнат напредък - Москва и Киев са гласували доверие на Анкара като посредник по въпроса за създаването на координационен център в Истанбул, съобщи по-рано турският министър на националната отбрана Хулуси Акар.

 

Внос от Украйна постепенно сваля цената на олиото в Европа, като се очаква скоро това да се усети по-осезателно и у нас. Яни Янев от асоциацията на производителите на олио, обяснява, че Украйна е най-голелият износител на сурово слънчогледово олио в света.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата