Медия без
политическа реклама

Сребърният фонд приключи 2024 г. с налични едва 4.169 млрд. лв.

Парите се държат на депозит в БНБ, като за изминалата година от лихва са получени 120 млн. лв.

17 Яну. 2025
Сребърният фонд бе създаден през 2007 г. като буфер за подкрепа на държавната пенсионна система.
Илияна Димитрова
Сребърният фонд бе създаден през 2007 г. като буфер за подкрепа на държавната пенсионна система.

Държавният фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система или както е по-известен - Сребърният фонд, приключи 2024 г. с налични в него 4.169 млрд. лв. Сумата е едва с 265 млн. лв. повече в сравнение с декември 2023 г.

Средствата са депозирани изцяло в БНБ, като през изминалата 2024 г. от лихви са натрупани около 120 млн. лв., показват данните на Министерство на финансите.

В едно от последните си заседания служебният кабинет на Димитър Главчев одобри нова тригодишна стратегия за управление на Сребърния фонд за периода 2025-2027 г. Тя отново залага на строго консервативен подход за управление на активите на фонда. "Най-добрата алтернатива за инвестиране на средствата на Сребърния фонд е тяхното депозиране в отделна сметка в Българската народна банка или други инструменти по сметки в нея, както е и досега", се посочва в стратегията.

По закон парите в Сребърния фонд може да се инвестират при спазване принципите на надеждност, доходност, ликвидност и диверсификация в акции на дружества, които се търгуват на регулирани пазари и имат висок кредитен рейтинг, както и в облигации и други държавни ценни книжа с кредитен рейтинг от инвестиционен клас. Това обаче досега никога не е правено в 17-годишната история на фонда.  Средствата в него се държат единствено на депозит в БНБ, като имаше няколко поредни години, в които не се начисляваше никаква доходност. Това беше периодът на отрицателните лихви, които БНБ налагаше. За да не намаляват парите във фонда, държавният бюджет покриваше загубите. Едва от 2022 г. централната банка възстанови олихвяването на депозитите в нея и в Сребърния фонд започнаха да влизат постъпления от лихви.

Сребърният фонд по закон се попълва с приходи от приватизация и от концесии, както и с бюджетни излишъци, като идеята при създаването му през 2007 г. бе да натрупа за десетина години поне 10 млрд. лв., които да послужат за буфер при затруднения с изплащане на пенсиите. Сумата обаче набъбва изключително бавно и в момента едва ли може да покрие пенсионни плащания за повече от два-три месеца. Причината е, че източниците на фонда трайно пресъхват. Приватизация от години почти няма, а бюджетни излишъци - още по-малко. Така единственият източник на постъпления във фонда останаха концесиите. През декември обаче такива постъпления няма. Те се превеждат обикновено през май на следващата година, когато изтича законовият срок.

По сметката на фонда през декември са преведени 12,69 млн. лв. от частните пенсионни дружества. Това са прехвърлените партиди на онези осигурени лица, които са се отказали от втора пенсия в универсален пенсионен фонд и са пожелали да се пенсионират изцяло с пенсия от държавния фонд в НОИ.  Тези средства временно се съхраняват в Сребърния фонд, а когато титулярът им получи право на пенсия, се прехвърлят в НОИ. През декември във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване са прехвърлени 132,04 млн. лв., които са били натрупани в Сребърния фонд по-рано през годината.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Сребърен фонд