България и още няколко държави от Източна Европа претърпяха неуспех в нов опит да торпилират пакета "Мобилност", като се възползват от извънредната ситуация заради пандемията. Те поискаха да отпаднат някои правила за превозвачите, но срещнаха отпор и пакетът остана непокътнат.
В информация за вчерашната видеоконференция на министрите на транспорта Съветът на ЕС съобщи, че "някои държави призоваха за преоценка на съществуващото законодателство в автомобилния транспорт поради трайните последици от кризата с COVID-19, но други държави посочиха, че мерките за отклонение от правилата трябва да бъдат ограничени по време и обхват". Позицията на България бе, че "пакетът Мобилност 1 е замислен в напълно различен икономически контекст и съдържа разпоредби, които не отговарят адекватно на нуждите в сектора и са пречка автомобилният транспорт да осъществи ролята си на лост за преодоляване на трудната икономическа ситуация след потушаването на COVID-19".
Утеха за страната е, че същия ден Европейската комисия удовлетвори искането й за временно изключение от прилагането на три члена от Регламлента на ЕС от 2006 г. за хармонизиране на социалното законодателство в автомобилния транспорт. Брюксел разреши до 31 май шофьорите на камиони да могат да карат до 11 часа дневно, като на 5 часа и половина трябва задължително да почиват по 45 минути. Освен това те ще могат да ползват седмичната си почивка в кабината на камиона, ако той не се движи, т.е. ако не го кара друг шофьор през това време. Съображението е, че заради коронавируса хотелите са затворени и не може да се прилага задължението за почивка извън кабината.