Медия без
политическа реклама

ЕС прие промените в "Мобилност", срещу които е България

07 Апр. 2020Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Съветът на ЕС прие днес на писмена процедура спорните промени в пакета "Мобилност“. Сега, за да влезе в сила, той трябва да бъде одобрен от Европейския парламент на второ четене, след което текстовете да бъдат публикувани в Официалния вестник на ЕС, съобщава БНР.

С промените се предвижда камионите да се връщат в страната, в която е регистрирана фирмата-превозвач, на всеки 8 седмици, а самият шофьор - на 3 или 4 седмици, в зависимост от работния си график.

Друго изискване е нормалната седмична почивка на шофьора да е поне 45 часа и да се прекарва извън кабината на камиона. Ако почивката се ползва извън дома, настаняването трябва да е за сметка на работодателя.

Не трябва обаче да се забравя, че макар седмичната почивка да не може да се ползва в зона за паркиране, ЕС ще насърчава изграждането и използването на безопасни и сигурни зони за паркиране. Еврокомисията ще разработи стандарти и процедура за сертифициране на такива зони за паркиране чрез вторично законодателство.

Осем страни, сред които и България, вече изпратиха писмо до Еврокомисията, с което поискаха пакетът "Мобилност" да бъде отменен. Премиерът Бойко Борисов дори заяви, че заедно с колегите си от тези страни обмисля да заведе колективен иск срещу пакета в Съда на ЕС.

От самото начало на обсъжданията срещу пакета се обявиха шест държави - България, Литва, Латвия, Полша, Унгария и Румъния, последвани от Кипър, Малта и Естония.

 

СРОКОВЕ

Пакетът "Мобилност"  включва два регламента и една директива.

Регламентите са: За достъпа до пазара на автомобилен превоз на товари и до професията автомобилен превозвач на товари или автомобилен превозвач на пътници; За регулиране на максималното време на работа и минималното време на почивка на водачите и определянето на местоположението чрез тахографи;

Директивата е за преразглеждане на изискванията за прилагане и за определяне на правила за командироването на водачи.

Вотът с писмена процедура означава, че Съветът е приел своята позиция на първо четене. Предстои приемане от Европейския парламент на второ четене, след това публикуване в Официалния вестник на ЕС. Регламентите влизат в сила 20 дни след публикуването им, докато директивата - в деня след нейното публикуване.

Правилата, описани в регламента за достъп до пазара, както и директивата за командироването ще започнат да се прилагат 18 месеца след влизането им в сила. А регламентът за часовете на шофиране много по-рано - само 20 дни след публикуването, с изключение на специалните срокове за тахографите.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

пакет Мобилност

Още по темата