Медия без
политическа реклама

ЕП не желае да смесва пакета "Мобилност" с екологията

Иначе Еврокомисията трябва да наложи евротакса за тежкотоварен транспорт и план за съживяване на жп транспорта

19 Дек. 2019
Румънски шофьори протестираха миналия януари в Брюксел заедно с български превозвачи срещу пакета "Мобилност".
ЕПА/БГНЕС
Румънски шофьори протестираха миналия януари в Брюксел заедно с български превозвачи срещу пакета "Мобилност".

Карима Дели, председателка на транспортната комисия в Европарламента, коментира пред БНР, че проверките на въздействието върху околната среда, които иска да прави Еврокомикията, не може да се смесват с пакета "Мобилност".

"Ако председателката на Европейската комисия (б.р. - Урсула фон дер Лайен) иска наистина да задейства "Зелена сделка", тя трябва да наложи евротакса за тежкотоварен транспорт, план за съживяване на железопътния транспорт", обясни Дели.

Според нея става въпрос и за "всички инструменти, които намаляват въглеродните емисии на превозните средства и по-точно камиони с нулеви емисии. Тогава реално ще можем да говорим за "Зелена сделка".

Вчера стана известно, че Европейската комисия смята да направи оценка на въздействието върху околната среда на елементи от договорения пакет "Мобилност", срещу които се обяви България заедно с няколко източноевропейски държави. Това съобщи брюкселският сайт Euractiv.bg. Най-спорно е изискването тировете да се връщат в държавата, в която е регистрирана фирмата, веднъж на 8 седмици, дори ако са празни.

Говорителят по въпросите на транспорта Стефан де Керсмекер поясни, че Еврокомисията ще бъде готова с оценката си преди законодателният процес по пакета "Мобилност" да е приключил. Това би позволило някои решения да бъдат преразгледани в нова светлина. Запитан дали при това положение има смисъл България да завежда дело пред Европейския съд, както български ръководители се заканиха, още повече че законодателният процес не е приключил, той каза, че без да дава съвети на страните членки, важно е окончателното решение, а не това, постигнато на междинен етап.

По този начин Комисията се превръща в арбитър в спора, противопоставящ Франция и други страни в богатата част на ЕС, с България, Румъния, Латвия, Полша, Унгария и Литва.

Рано е да се говори за обрат в полза на България, коментира Euractiv.bg. Макар че аргументът за негативното въздействие върху околната среда на прекосяването на цял континент от хиляди празни камиони да изглежда солиден, еврочиновниците могат да измислят друг начин да ограничат каботажните (вътрешните) курсове на тировете. България твърди, че камионите ще се връщат празни, а Комисията би могла да препоръча да се връщат пълни – също така веднъж на 8 седмици.

Миналата седмица бе постигнато споразумение по пакета между Еврокомисията, Европейския парламент и Съвета на ЕС. Клаузите за връщането на камиона на 8 седмици, както и на водача на 4 седмици, бяха оспорени, че не се съчетават с предлаганата от Урсула фон дер Лайен "Зелена сделка" в Европа.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

пакет Мобилност

Още по темата