Медия без
политическа реклама

Въпреки кризата излишъкът в бюджета продължава да расте

Илияна Кирилова

Бюджетният излишък продължава да расте въпреки намалелите данъчни приходи заради кризата, породена от коронавируса. В края на юни той е 1.564 млрд. лв., като месец преди това бе 1.313 млрд.

Това показват предварителните данни на финансовото министерство за изпълнението на бюджета към юни 2020 г. 

Приходите по консолидираната фискална програма към юни 2020 г. се очаква да бъдат 21.386 млрд. лв., което е 48,2 % от актуализирания годишен разчет. Съпоставени със същия период на 2019 г. данъчните и неданъчните приходи се свиват с 1.316 млрд. лв., докато постъпленията от помощи - основно европейски програми - нарастват с 417,3 млн. лева.

Разходната част обаче изостава от разчетите след актуализацията на бюджета - към юни направените разходи са 41.4% от планираните и достигат 19.821 млрд. лв.. За сравнение към юни 2019 г. разходите са били 19.062 млрд. лева. Нарастването тази година се дължи най-вече на по-големите разходи за социалните и здравноосигурителните плащания.

Данните за полугодието показват, че правителството продължава с изпитаната в годините без кризи практика - да задържа планирани разходи и да трупа огромни бюджетни излишъци, които в края на годината за месец-два се стопяват. От финансовото министерство припомнят, че реализираният към момента излишък от 1.564 млрд. лв. (1.3% от БВП), е далеч под нивото, отчетено през миналата година. В края на юни 2019 г. излишъкът е бил цели 3.223 млрд. лв., което е 2.7% от БВП.

"Независимо от извънредните разходи, включително и финансирани чрез европейските програми, при обичайните разходи се наблюдава по-ниско усвояване, което е следствие от внимателното прецизиране, приоритизиране и пестеливо разходване на средства от бюджетните организации", посочват от финансовото министерство.

"От друга страна е важно да се отбележи, че продължава работата по строителството и изпълнението на големите инфраструктурни и инвестиционни проекти. Мярката за подкрепа на заетостта (известна като 60 на 40) се очаква да бъде предефинирана и разширена като обхват, като на този етап се предвижда тя да продължи да се прилага до края на месец септември. През втората половина на годината ще се приложи и заложеното в годишния разчет индексиране на пенсиите. Това ще намери израз в нарастване на разходите през втората половина на годината.  Продължават и разходите във връзка с мерките за преодоляване на последиците от пандемията", посочват още от финансовото министерство.

По-подробни данни за изпълнението на бюджета финансовото министерство предоставя за края на май.

Интересен факт е, че приходите от ДДС от сделки в страната нарастват въпреки пандемията и извънредното положение, заради които бяха затворени голяма част от търговските обекти. Постъпленията от ДДС при сделки в страната (нето) към май 2020 г. възлизат на 2.92 млрд. лв. и нарастват с 57,4 млн. лв. (2%) спрямо същия период на миналата година.

В същото време приходите от ДДС от внос намаляват - към май 2020 г. те са 1.505 млрд. лева., като спадат с 280,2 млн. лв. (15,7 %), в сравнение със същия период на 2019 г. Влияние тук оказват намалената стопанска активност, цената на суровия петрол, количествата на внасяните стоки за междинно потребление (черни, цветни метали и др.), курса на щатския долар спрямо еврото.

Приходите в групата на преките данъци - облагането на доходите и на корпоративната печалба - са в размер на 2.451 млрд. лв. или 37,4 % от планираните за годината. Съпоставени със същия период на предходната година намаляват с 472,3 млн. лв.(16,2 %).

От корпоративни данъци към май 2020 г. са постъпили в хазната 697,8 млн. лв. или 28,1 % от годишния план. Спрямо първите пет месеца на миналата година намалението е с 530,8 млн. лв. (43,2 %). Основна причина за отчетеното намаление е приетата законодателна мярка за удължаване на крайния срок за подаване на годишна данъчна декларация за 2019 г. от 31 март на 30 юни. Поради тази причина се отчита изоставане при приходите от нефинансови предприятия, които намаляват с 47,1 % на годишна база, следвани от приходите от финансови институции, които спадат с 9,6 %, в сравнение с края на май 2019 г. 

Приходите от данъци върху доходите на физически лица са в размер на 1 753,4 млн. лв. или 43,0 % от заложените в разчета за годината. Тези приходи са с 58,5 млн. лв. повече (3,4 %), спрямо същия период на предходната година. На първо място причина за ръста е, че за този данък нямаше отсрочки при декларирането и внасянето му - 30 април. По всичко личи, че все още извънредно положение на 13 март, довело до съкращаване на 170 000 работни места и намаляване на доходите на голяма част от работещите заради намален обем на дейността на предприятията, не е оказало съществено влияние през първите пет месеца върху приходите от ДДФЛ - основно авансовите месечни вноски. Очаква се обаче това да се отчете през следващите месеци.

Още по темата