Инфлацията във Венецуела достигна над 4000% през юли, обяви контролираният от опозицията парламент, информира АФП. Процентът е на годишна база и означава, че от юли 2019 насам потребителските цени в страната са се покачили с ужасяващите 4000%, т.е. пораснали са 40-кратно. В интерес на истината това не е рекорд за Венецуела - през 2018 поскъпването беше още по-шеметно - според някои данни от порядъка на 130 000 процента.
Доминираното от опозицията Националното събрание публикува данни за инфлацията, тъй правителството на президента Николас Мадуро не съобщава тази "неудобна" информация.
Венецуела е в най-голямото в историята си икономическо пропадане, като вече седем години е в рецесия.
Боливарът е "изгубил обменната си функция" заради страховитото обезценяване и това е наложило да се използва щатския долар, посочват депутатите.
Въпреки в в края на април правителството увеличи минималната заплата със 78%, тя се равнява на 2,80 долара на месец. В същото време килограм месо струва 4 долара. За да оцелее, едно четиричленно семейство трябва да разполага поне с 213 долара месечно. Според проучване на три водещи университета четирима от всеки петима венецуелци мизерстват.
Производството на петрол във Венецуела е паднало на нивата от 1934 г. Страната, която бе световна нефтена сила, произвежда едва 393 000 барела на денонощие. За сравнение през пиковата 1970 г., латиноамериканската държава е добивала по 3,7 милиона барела на денонощие.