Медия без
политическа реклама

Децата ще учат до тъмно още поне 3 години

Почти навсякъде в големите градове ще се наложи намаляване на паралелки, както и строеж на нови школа, за да се премине към едносменен режим на учене

Някои училища имат големи дворове, които позволяват изграждане на нови постройки.
Илияна Кирилова
Някои училища имат големи дворове, които позволяват изграждане на нови постройки.

Наскоро просветното министерство препоръча на директорите последният час от учебните занятия да приключва не по-късно от 18:30 ч. като мярка за по-голяма безопасност на учениците. Идеята е децата да могат да се приберат у дома, когато още не са се уморили напълно, и когато шофьорите още не са изнервени от големия трафик. Има обаче друга, доста по-ефективна мярка, която ще помогне повече за емоционалното и психологическо състояние на младежите, и тя е преминаването от две смени на обучение към една. Доказано е, че едносменният режим позволява целодневно обучение. При него няма струпване на много ученици в определени школа, намалява се агресията и като цяло се подобрява училищната среда. В момента 337 от общо 2400-те школа у нас работят на две смени. В голямата си част обаче те са съсредоточени в най-големите градове - София, Варна, Пловдив и Бургас, където проблемите с материалната база са и най-големи. Кога съответните региони смятат да преминат към едносменната форма и какво включват плановете на общините за въвеждане на тази мярка?

 

ОТСРОЧКА

В Наредба 10 за организацията на дейностите в училищното образование бе записан срок 2020/21 г., в който училищата у нас трябва да минат към едносменен режим. Тъй като от МОН установиха, че в някои училища спазването му е невъзможно по обективни причини, фиксираният срок бе отменен през лятото на 2018 г. На всяко училище бе дадена възможност да разработи план и заедно с общината да определят кога полудневната организация на учебния ден ще започне да се осъществява преди обяд. Общините следваше да представят до 15 декември 2018 г. плановете си на министъра на образованието Красимир Вълчев. Същата година министърът прогнозира, че процентът на училищата с двусменен режим може да се намали с около 50-60% до 7-8 г. - с усилията както на общините, така и на държавата.

 

ВАРНА

Най-бързи изглежда ще са от Варна. Морският град е заложил срок до края на 2023 г., когато всички училища следва да преминат към една смяна. Става дума само за школата от града, защото тези от областта вече така или иначе работят на едносменен режим. Шефът на регионалното управление по образованието Венцислава Генова разказа пред "Сега", че всяко училище е набелязало свой план за промяната. Част от тях ще намаляват броя на паралелките си, други ще се справят с пристрояване на части към съществуващи сгради, някъде ще се наложи и строеж на нови школа. Засега е планиран строеж на едно ново училище. За целта първо трябва да се разделят математическата гимназия "Д-р П. Берон" в града и ОУ "Захари Стоянов", които понастоящем делят една сграда. След което ще се построи нова сграда за математическата гимназия. В началото на м.г. държавата даде имот за въпросната сграда, чието строителство се очаква да продължи около 2-3 г. и да струва между 10 и 12 млн. лв. Преминаването към едносменен режим ще се случва поетапно - първо за началния курс от 1-ви до 4-ти клас, след което за прогимназистите от 5-и до 7-и клас. "Няма училище, което да не изпълнява плана си", казва Генова.

 

ПЛОВДИВ

В града под тепетата крайният срок, до който всички школа следва да променят режима си на обучение, е 2027 г. Става дума за около 30-ина школа, което е около 15% от всички 194 училища в града. На практика те ще разполагат с общо 9 г., тъй като общинският план е изготвен през 2018 г. Той включва строеж на по една детска градина във всеки от районите на Пловдив, както и на нови две училища, казва шефът на РУО-Пловдив Иванка Киркова. Тя също споделя, че на някои места задължително ще се наложи намаляване на броя на паралелките, като на първо време ще се започне с тези, приемащи ученици в 8-и клас. След това свиването ще обхване и паралелките с децата от първи до четвърти клас, както и тези от 5-и клас. "План-приемът ще се обсъжда много внимателно, ще пазим техническите специалности и СТЕМ профилите, където няма да намаляваме, а напротив - трябва да увеличаваме приема", казва тя. По думите й най-важното при преминаването към едносменен режим, както и при всяка друга промяна в образованието, в крайна сметка е фигурата на добрия и мотивиран учител.

 

БУРГАС

Между 8 и 9 г. ще имат и училищата в Бургаска област, за да преминат към едносменен режим. Срокът е започнал да тече от 2019 г., така че реално промяната трябва да се случи докъм 2026/27 г. По данни на РУО-Бургас школата, които в момента работят на две смени, са 17 от общо 137, т.е. реално проблемът в този район не изглежда толкова сериозен. От въпросните учебни заведения шест са извън Бургас, а 11 - в общината. От миналата година се работи, някои училища вече са въвели една смяна на началния курс, на различните места ще се прилагат различни стратегии, казват от регионалното управление в морския град.

 

СОФИЯ

За преминаването на софийските ученици към една смяна има отсрочка до 2028/2030 г., т.е. след 10 г., предвижда общинският план. Проблемите тук са най-големи заради наличието на най-много ученици и училища. По данни на шефа на РУО-София Ваня Кастрева от над 275-те училища в столицата около 100 все още учат на две смени. Тук би следвало да има най-голям строеж на нови сгради, тъй като в столицата има цели квартали, например в южните райони, без нито едно школо - като "Манастирски ливади". "В София имаме много големи училища, 6 от тях са по две училища в една сграда, като например Английската гимназия със 112-о училище, или 129-о и Испанската гимназия. В други като 18-о, 31-во или 133-то училища има по 1500 или 2500 ученици. При тях не може да се мине към една смяна технически и технологично за по-малък срок", коментира Емил Миков от дирекция "Образование" към Столичната община. Въпреки че според просветния министър Красимир Вълчев вариантът за намаляване на приема на ученици трябва да бъде минимален, за да не доведе до напрежение, според Миков единственият начин за преминаване към едносменен режим на най-големите софийски школа е постепенното намаляване на приема в тях и насочването на учениците към други училища. Сред другите начини е и разширяването на съществуващи сгради, което вече е планирано за 2020 г. за няколко квартала - в училище в "Красна поляна" например ще се дострои нов корпус, 104-то училище в "Триадица" ще бъде разширено, дострояване на нови корпуси ще има и в "Сердика" и "Възраждане". Засега няма яснота от колко изцяло нови сгради за училища ще има нужда София. Сред обсъжданите проекти например е този за ново в кв. "Манастирски ливади".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата