Военното обучение, което сега съществува като тема в часа на класа в 9 и 10 клас, занапред се премества само във втория гимназиален етап и ще се изучава в 10 и 11 клас. Това предвижда наредбата за обучението на българските граждани за защита на отечеството, одобрена днес от кабинета.
Наредбата предвижда обучението да влезе в сила от учебната 2023/2024 г. То ще се осъществява в рамките на часа на класа за общо 10 учебни часа, разделени на два етапа - 5 часа в 10 клас и 5 часа в 11 клас. Обучението ще се провежда в присъствието на класния ръководител от военни или цивилни служители от министерството на отбраната или структури на пряко подчинение на министъра на отбраната.
Както "Сега" писа, военното обучение и досега бе застъпено в часа на класа - в 9 и 10 клас. То е регламентирано в наредбата за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование, където е зададено разпределение на темите и минималния брой задължителни часове, което следва да се обсъждат в часа на класа. За тези два класа - 9 и 10 клас - е предвидено съответно по 5 часа "военно обучение и защита на родината". Очевидно ще се наложат промени и в образователната наредба, които да преместят военното обучение в часа на класа от 9 в 11 клас.
"Не може да се говори за въвеждане сега на такова обучение, тъй като то се осъществява от почти 10 г. То се извършва в присъствието на класните ръководители от военнослужещи или цивилни служители от министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия, преминали подготовка за обучение на ученици", посочиха при внасянето на наредбата от МОН. Оттам обясниха, че извън часовете на класа, военното обучение може да се осъществява в избираеми и/или във факултативни учебни часове. "Темите, заложени в наредбата за обучението на българските граждани за защита на отечеството, по същество преповтарят темите, по които до настоящия момент се е провеждало военното обучение за защита на родината. В тях не се включват упражнения с бойно оръжие. Принципно в часа на класа не се осъществява оценяване на учениците", уточниха още от МОН.
Как да (си) помогнем в кризисна ситуация
Наедбата описва и темите, които ще разглеждат учениците. Младежите в 10 клас ще усвояват знания и умения, свързани със защитата на родината, ще учат за гражданско-военните отношения, за оказване на помощ на населението при кризи от военен характер, за оцеляване при откриване на невзривени боеприпаси, за оказване на съдействие от въоръжените сили на органите за сигурност в борбата им срещу разпространяване на оръжия за масово унищожение, незаконен трафик на оръжие и тероризъм, както и за защита на населението и критичната инфраструктура и участие на въоръжените сили в спасителни и евакуационни дейности.
Темите за военното обучение на учениците в 11 клас пък са: история и настояще на въоръжени сили на България, мисии и задачи на въоръженитете ни сили и участието им в операции и мисии извън територията на страната, същност, цели и задачи на резерва на въоръжените сили, въоръжение и екипировка на военнослужещите във видовете въоръжени сили и приемане на военна служба и на служба в резерва на въоръжените сили.
Запас
В наредбата е определена и процедурата по кандидатстване и обучение на български граждани за придобиването на квалификация "Офицер от резерва" във висшите военни училища. Идеята е да се даде възможност на българските граждани, които желаят и отговарят на определени условия, да получат военна подготовка и да придобият въпросната квалификация, като по този начин въоръжените сили бъдат обезпечени с обучени запасни.