Медия без
политическа реклама

Вузовете ще получат 50 млн. лв. за по-високи заплати на асистентите

"Това е най-голямото увеличение на бюджета за висше образование поне от 30 г.", заяви ректорът на СУ проф. Анастас Герджиков

ЕПА БГНЕС

"50 милиона лева ще осигурим с новия бюджет за 2021 г. за увеличение на заплатите на преподавателите в университетите". Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на среща с ръководството на Съвета на ректорите, в която участваха също вицепремиерът Томислав Дончев и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

Увеличението, което бе обсъдено на срещата при премиера днес, е във връзка с изменението на закона за висше образование от февруари, според което Министерският съвет ще определя минималната заплата за академичната длъжност „асистент“. Това от своя страна ще се отрази на възнагражденията и за останалите академични длъжности.

Както "Сега" писа, промените за първи път регламентираха минимална заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища, която е "главен асистент". Размерът й следва да се определя с акт на Министерския съвет, като тя ще се изплаща от бюджета на висшето училище. При приемането на промяната ректорът на СУ проф. Анастас Герджиков, който в момента е и председател на Съвета на ректорите, изрази опасение, че университетските бюджети няма да стигнат за новата заплата. По изчисления на синдикат "Висше образование на наука" към КНСБ за нея ще са нужни около 22.7 млн. лв.

Днес проф. Анастас Герджиков определи увеличението на заплатите на преподавателите като решителна стъпка. "Това е най-голямото увеличение на бюджета за висше образование поне от 30 години и е най-голямото увеличение на заплатите във висшето образование поне от 30 години", изтъкна той. Герджиков даде висока оценка на проведената в системата реформа, което обосновава необходимостта тя да бъде подкрепена финансово.

"Работим много добре с ректорите. Приехме закон, който доведе до една значителна реформа. Държавата и висшите училища са в пълен синхрон", коментира и просветният министър Красимир Вълчев.

Премиерът Борисов бе категоричен, че преподавателите в университетите са темелът, върху който стои висшето образование. "Докторските степени не се получават лесно. Това означава, че те са защитили дисертации, докторати, имат огромен принос", подчерта Борисов, който сам се води доктор по психология.

 

СПРАВЕДЛИВОСТ

Увеличението на заплатите на университетските преподаватели би следвало да затвори малко ножицата между техните възнаграждения и тези на някои ректори, които си гласуват колосални бонуси. Наскоро стана ясно, че ректорът на благоевградския Югозападен университет проф. Борислав Юруков е обявил 191 504 лв. годишна данъчна основа от трудови доходи за 2019 г. От декларацията му следва, че месечно той се разписва срещу почти 16 000 лв., а освен това има доходи и по втори трудов договор и друга стопанска дейност - съответно 19 245 лв. и 14 835 лв. За сравнение, заплатата на ректора на Софийския университет проф. Анастас Герджиков е 6 пъти по-малка. Той е обявил годишен трудов доход от 32 056 лв., т.е. управлява университета с най-висок рейтинг срещу 2671 лв. месечно.

За да се реши този проблем, от МОН подготвиха наредба, според която заплатите на ректорите за първи път ще се определят по общи правила за всички вузове. Ректорите, които получат най-висока оценка за изпълнение на целите и задачите, поставени пред висшето училище в договора му за управление с министъра на образованието, ще могат да получат и най-виско допълнително годишно възнаграждение - в размер на 36 000 лв. на година.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата