Небостъргачът "Златен век" в столичния квартал "Лозенец" е с изтекло разрешение за строеж и изграждането му спира по тази причина. Това е последната дума на свикан при премиера Бойко Борисов консилиум по темата, след като юридическата каша около строителното разрешение стана пълна. Според последната версия на отговорните институции инвеститорът "Артекс Златен век" е трябвало да поиска презаверка на разрешителното до ноември 2018 г. и понеже не го е направил, валидността на документа е изтекла. Досега МРРБ и ДНСК категорично не споделяха това мнение. Фирмата продължава да твърди, че разрешението е валидно, и вероятно ще обжалва.
Както "Сега" писа, разрешението за строеж на "Артекс" е с краен срок ноември 2017 г. По реда на стария ЗУТ (изменен междувременно през февруари 2017 г.) фирмата е имала право да поиска презаверка най-късно до 1 г. след изтичането на разрешението, или до ноември 2018 г. Първоначално инвеститорът е тръгнал по този път и още през декември 2016 г. е внесъл документи за презаверка в общината, които обаче изтегля след промяната на ЗУТ, с която се въвеждат по-дълги срокове на валидност на разрешителните за строежи първа и втора категория. Аргументът е, че по новите правила разрешението за строеж вече е валидно до 2020 г. - теза, потвърдена и в официално писмо на зам.-министъра на регионалното развитие Валентин Йовев.
МРРБ поддържаше становището на Йовев дори след разгарянето на скандала с апартамента на Цветан Цветанов.От ДНСК пък изведнъж решиха, че наистина има проблем с разрешението, но не заради новия закон, а заради одобрени от главния архитект промени в инвестиционния проект след ноември 2017 г., което автоматично подновявало срока на разрешителното. Регионалният министър Петя Аврамова вчера се опита да внуши, че обратът в позицията не настъпва под обществен натиск.
Актът за констатиране на проблема с валидността на разрешението вероятно ще бъде връчен след седмица, след като фирмата вече получи акт за установени отделни пропуски в строителството. Пред Медиапул от "Артекс Златен век" обявиха, че вероятно ще обжалват. Фирмата повтори, че разполага с валидно разрешение за строеж. "Всяко друго тълкуване на закона би поставило под въпрос защитата на интересите на частните субекти, които инвестират в България, както и целия установен правов ред в страната", изтъква фирмата в официална позиция.
СЪБАРЯНЕ?
Последна дума по разрешението за строеж явно ще има съдът. Ако той се произнесе, че валидността е изтекла, фирмата трябва да си извади ново разрешение за строеж. То обаче следва да е по вече променените параметри за застрояване на терена, според които максималната височина на сградата може да е 26 метра. Това би означавало събаряне на вече изградени етажи.