- Български гражданин е на борда на круизен кораб със заразени с коронавирус пасажери, намиращ се в гръцкото пристанище Пирея, съобщи БНР. Общо 119 от всичките 380 души на борда са заразени с COVID-19. Плавателният съд "Елефтериос Венизелос" е под карантина и наблюдение от медицински персонал, обяви заместник-министърът по гражданска защита Никос Хардалиас. Пасажерите, които са с негативни проби, се извеждат и се настаняват в хотели в Атина, където ще останат под 14-дневна карантина, писа електронното издание на в. "Катимерини". След това отново ще им бъдат направени тестове и ако са негативни, ще бъдат върнати в родните им страни. Екипажът на кораба е гръцки. Повечето от пътниците са турци, но също така има граждани от Украйна, Узбекистан, Куба, Казахстан, Филипините, Беларус, България и САЩ. Плавателният съд е пътувал от Турция за Испания, но след като стигнал крайната си дестинация, е върнат обратно заради наложената там карантина. Корабът е на котва в Пирея от 22 март.
- Тайван налага глоба за пътуване без предпазна маска в обществения транспорт. Финансовата санкция ще варира между 99 и 495 щатски долара. Мярката е част от мерките в борбата срещу разпространението на коронавируса. Според разпоредбата ако се качи пътник без маска, той първо получава предупреждение да си сложи, но ако не го направи - се налага санкцията. Мярката влиза в сила от 4 април и важи също за високоскоростните влакове.
В Тайван са регистрирани 348 случая на заразени с коронавирус и 5 смъртни случая.
- Заразените с коронавирус в Италия отново са повече отколкото в Испания, сочат последните данни, представени от Рим. Болните на Апенините са 119 824 и са повече от тези в Испания, където те са 117 710. За няколко часа Испания изпревари Италия по брой на новозаразени с COVID-19, тъй като здравните власти в двете държави представят по различно време актуалните данни.
Общият брой на заразените с коронавируса по целия свят вече е 1 067 324, починалите са 56 730, а излекуваните 226 037. Най-много болни има в САЩ - 259 750. След Испания и Италия, Германия се нарежда на четвърто място с 85 451 носители на COVID-19, като измести Китай, където болните са 81 620. Смъртността е най-висока в Италия - 14 681 жертви е взела там заразата, следвана от Испания с 10 935 починали и САЩ - 6603. Франция се нарежда на четвърто място по брой на починалите от коронавируса с 5387, като броят на заразените там е 59 105.
- Испания вероятно за трети път ще удължи карантината, твърдят местните медии, като цитират изказване на вътрешния министър Фернандо Гранде-Марласка. В момента тя е до 11 април. Министърът не изключи подобна възможност в отговор на журналистически въпроси, но подчерта, че примиерът Педро Санчес ще реши в следващите дни на базата на развитието на пандемията и данните за новозаразените. "Разбирам, че това е много важен въпрос, но както сме казвали и преди, изправени сме пред динамична ситуация", каза още Фернандо Гранде-Марласка. Той добави, че рестриктивните мерки в борбата с COVID-19 вече дават положителни резултати.
- Австрия въвежда мораториум върху изплащането на заеми, взети от граждани и малки фирми, засегнати от разпространението на коронавируса. Това обяви финансовият министър Гернот Блюмел, цитиран от информационните агенции. По изчисления на ведомството му мярката ще засегне около 3 млн. кредита. Блюмел обяви също, че държавата ще стане гарант на 90% от фирмени кредити до 120 млн. евро или до размера на тримесечния оборот. Тази мярка обаче ще се прилага при условие, че компаниите няма да изплащат дивиденти за една година и ще въведат строги ограничения за бонусите на членовете на управителните бордове.
Правителството ще предостави 38 млрд. евро помощ на фирмите и работниците, пострадали от кризата, предизвикана от коронавируса, обяви канцлерът Себастиан Курц. "Австрия ще се бори за всяко работно място", подчерта той. За да се смекчи ефектът от мерките срещу коронавируса и да се гарантира, че страната ще „премине успешно през кризата”, властта във Виена ще предостави 38 млрд. евро под формата на финансово обезщетение на засегнатите фирми и работници.
- Великобритания се готви да въведе "сертификат за имунитет", който ще се издава на преболедувалите COVID-19, обяви здравният министър Матю Ханкок, цитиран от Би Би Си. Тези, които получат документа, няма да е необходимо да се съборазяват с ограничителните мерки, тъй като ще са изградили антитела срещу заразата. Министърът обяви идеята на първата си пресконферения след края на карантината, под която беше поставен заради положителен тест за коронавируса. Ханкок смята, че издаването на "сертификатите за имунитет" е важно нещо.
Подобна идея има и в Германия, където обаче документи на преболедувалите ще се издават, ако масово започнат да се прилагат тестове, показващи наличието на антитела срещу заразата.
- САЩ плащат цялото медицинско оборудване, което Русия изпрати като помощ в борбата с разпространението на заразата от коронавирус. Това обяви високопоставен представител от администрацията на президента Доналд Тръмп, цитиран от информационните агенции. Той обясни неяснотите около пратката от 60 тона медицинско оборудване, предпазни средства и др. медицински изделия, която вчера пристигна в САЩ с военен самолет. Пратката беше договорена в телефонен разговор между Доналд Тръмп и Владимир Путин, след който говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обяви пред "Интерфакс", че "Тръмп е приел с благодарност тази хуманитарна помощ".
"САЩ закупуват доставките и оборудването наведнъж, както и подобни пратки от други държави", обясни говорителят на американската администрация. Той изтъкна, че Вашингтон оценява, че Москва е продала стоките на цени под пазарните.
В САЩ са регистрирали 1169 смъртни случая от COVID-19 през последните 24 часа, сочат данни на университета "Джон Хопкинс". Това е най-високата смъртност за един ден, регистрирана в която и да е страна от началото на глобалната пандемия. Мрачният рекорд преди това се държеше от Италия, където на 27 март загинаха 969 души. Досега САЩ отбелязват 6 053 смъртни случаи от коронавирус от началото на пандемията.
- Европарламентът може да се превърне в болница за заразени с коронавируса, съобщи електронното издание "Политико". Ръководството на евроинституцията е предложило на властите в белгийската столица Брюксел да използват една от сградите на ЕП, както и превозните средства в борбата със заразата. Главният секретар на ЕП Клаус Веле е изразил готовността да бъде предоставен на брюкселските власти със сградата "Хелмут Кол", както и 100 превозни средства от автопарка. "Сградата може да бъде използвана като болница или място за временно настаняване на хора, които имат нужда от грижи. Шофьорите пък могат да доставят храна и лекарства", обяви говорителят на ЕП Жауме Дук. Повечето от съоръженията на ЕП в момента са празни, тъй като заради пандемията служителите работят от домовете си, а посещенията в тях са забранени. До юли няма да има пленарни сесии в Страсбург, те са изместени в Брюксел, но повечето от евродепутатите участват дистанционно.
ЕП обмисля да предложи още помощ в борбата с коронавируса. Вероятно сгради на институцията ще бъдат предоставени за ползване и на властите в Страсбург и Люксембург.
- В Сингапур повечето компании, държавни институции и учебни заведения затварят врати от вторник, 7 април, като част от мерките в борбата с разпространението на коронавируса, предадоха информационните агенции. Служителите ще работят от домовете си, а ученици и студенти преминават на дистанционно обучение, което беше тествано в началото на седмицата. В обръщение към нацията премиерът Ли Сян Лун обяви, че това се това се налага, тъй като в последните две седмици са регистрирани по над 50 нови случаи на заразата, въпреки усилията за ограничаването й. "Първоначално много от новите положителни проби бяха основна на жители на страната, завърнали се от чужбина. Миналата седмица обаче започнахме да регистрираме и все повече местни случаи. Въпреки че имаме добра система за проследяване на почти половината от заразените, не знаем от къде и от кого се разпространява вируса", обясни той. В Сингапур ще продължат да работят супермаркети, аптеки, болници, банки и градският транспорт.
Първите случаи на заразата в Сингапур бяха регистрирани на 21 март. От тогава заразените са 1049, жертвите са пет, а оздравелите - 249.
- От 400 000 завърнали се в родината сърби, между 24 и 32 000 са заразени. Това каза пред държавната телевизия РТС президентът Александър Вучич и поясни, че "това са преценките на експертите". Вучич съобщи и нови мерки за спиране на разпространението на COVID-19 в страната. От 13.00 часа в събота до 5.00 часа в понеделник се забранява всякакво движение навън за всички граждани.
Пенсионерите ще пазаруват само в неделя между 4.00 и 7.00 часа сутринта. Домашните любимци ще се разхождат между 23.00 и 01:00 ч. През следващите 74 часа се очаква рязко увеличаване на установените заразени. Ще се увеличи и броят на починалите, защото в момента 81 от заразените са в тежко състояние. В Белград, Чачак, Валево и Чуприя има най-много заразени, каза още Вучич. Общият брой на заразените е 1171 души. 31 са починалите.
- Китай обяви 4 април за ден на национален траур. Броят на заразените с коронавирус в Китай от декември 2019 г. възлиза на над 81,5 хиляди, повече от 3300 души са починали. Това са официалните данни, които са доста оспорвани и се твърди, че действителният брой на жертвите е в пъти по-висок. Държавният съвет на Китай реши да обяви 4 април за ден на национален траур за жертвите на новия коронавирус, починали в резултат на пандемията, и за медиците, жертвали живота си, за да спасят хората. Това съобщи китайската централна телевизия. Утре в страната всички знамена трябва да бъдат спуснати, включително на територията на чуждестранните дипломатически мисии. Отменят се всички развлекателни социални събития. В 10:00 местно време с три минутно мълчание Китай ще почете паметта на жертвите на коронавируса.