Медия без
политическа реклама

Кипър възнамерява да се присъедини към НАТО

Днес, 13:31
Кипърският президент Никос Христодулидис
EPA/BGNES
Кипърският президент Никос Христодулидис

Кипър реши да се присъедини към Северноатлантическия алианс, съобщава гръцкото издание Kathimerini, позовавайки се на информирани източници. Според изданието, президентът на Кипър Никос Христодулидис е обсъдил перспективите за присъединяване на страната към НАТО с президента на САЩ Джо Байдън по време на среща през октомври във Вашингтон.
Страните обърнали специално внимание на модернизацията на отбранителния потенциал на Кипър, за да отговаря на стандартите на НАТО. Никозия е уверена, че наличието на необходимата инфраструктура и потенциал прави страната привлекателна за Вашингтон, отбелязва Kathimerini. Освен това Кипър е отправил искане към САЩ за закупуване на военна техника и е изразил желание да изпраща офицери от Националната гвардия на обучение в американски военни академии.
Съветникът по национална сигурност на Белия дом Джейк Съливан потвърди, че Кипър има дългосрочен и стратегически обоснован план за интеграция в НАТО. По думите му, във Вашингтон този план се разглежда като „печеливш вариант“. Ключовите елементи на плана включват напредък в кипърското уреждане и подобрение на отношенията между Кипър и Турция.
Новата роля на Кипър в „американската стратегия за региона“ се отразява в интензивните контакти на Христодулидис с представители на републиканското мнозинство в Конгреса на САЩ, които се състояха непосредствено след победата на Доналд Тръмп на президентските избори, пише Kathimerini. По информация на изданието, в телефонни разговори със сенатори, близки до избрания президент, са били обсъждани въпроси като запазване и засилване на значението на Кипър в регионалната политика. Проектът за членство в НАТО е бил също дискутиран от Христодулидис с генералния секретар на алианса Марк Рюте.
Преди това Кипър бе активен участник в Движението на необвързаните страни – обединение на държави, които не членуват във военни блокове. През 2004 г., след влизането си в Европейския съюз, Никозия напусна това движение.
Посещението на Никос Христодулидис във Вашингтон на 30 октомври беше първата официална визита на кипърски лидер в американската столица от 1996 г. Христодулидис, който зае поста президент през февруари 2022 г., активно подкрепя санкциите срещу Русия и се застъпва за укрепване на връзките със САЩ. Въпреки това пътят на Кипър към НАТО остава осеян със сериозни пречки, най-значимата от които е потенциалната съпротива на Турция.
От 1974 г. Кипър фактически е разделен между гръцката и турската общност след въоръженото нахлуване на Турция, провокирано от държавен преврат в Кипър и опита за неговото обединение с Гърция. Днес на 37% от територията на острова се намира така наречената Турска република Северен Кипър (ТРСК), призната само от Анкара. Преговорите за обединение, водени под егидата на ООН, бяха прекъснати през 2017 г. след неуспешния кръг в швейцарския град Кран-Монтана. Сега се полагат усилия за възобновяване на диалога.
Гръцките кипърци смятат, че уреждането на конфликта е възможно единствено на основата на решенията на ООН в рамките на двузонална, двуобщностна федерация. Турските кипърци, от своя страна, настояват за конфедеративен модел.
 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Кипър, НАТО

Още по темата