Медия без
политическа реклама

НАСА и "Спейс екс": Изпращаме астронавти към МКС на 27 май

Мисията, в която за първи път от 2011 г. хора ще полетят в Космоса от американска земя, е в ход

03 Май 2020
БГНЕС/ЕПА

Въпреки пандемията от Covid-19, НАСА и компанията "Спейс екс" продължават подготовката на историческата мисия, с която на 27 май за пръв път от 2011 г. насам, двама астронавти ще стартират по посока Международната космическа станция (МКС) от американска земя, предадоха световните агенции, цитирани от БНР.

В 23: 42 часа българско време от космическия център "Кенеди" във Флорида ракета-носител "Фалкон-9", конструирана от компанията на Илон Мъск, ще изведе в орбита капсулата пилотиран "Дракон". На борда ще се намират американските астронавти Боб Бенкен и Дъг Хърли.

Те от години се подготвяха за тази мисия с геополитически заряд. Ако космическият кораб оправдае очакванията, на САЩ няма да им се налага да закупуват места на борда на руските космически кораби "Союз". Те единствени осъществяваха връзката с МКС, след като НАСА преустанови програмата си с космическите совалки преди 9 години.

Към това трябва да прибавим и конструирането на нов икономичен модул. НАСА инвестира милиарди в разработката на кораба и на още един от "Боинг".

Пилотиранит кораб "Дракон" ще поеме щафетата на единствените четири американски проекта, доставили някога астронавти в Космоса - "Меркюри", "Джемини", "Аполо" и совалките.

Ръководителят на НАСА Джим Брайдънстайн призова американците да не се стичат на площадката за изстрелване на 27 май заради пандемията. Астронавтите ще бъдат поставени под карантина в Хюстън, щата Тексас, след което ще се отправят във Флорида със самолет на НАСА. Скачването на пилотирания "Дракон" с МКС е предвидено за 28 май.

АСТРОНАВТИТЕ

Боб Бенкен и Дъг Хърли се подготвят от години за тази мисия, кръстена "Демо-2". Те ще пребивават на борда на МКС между 1 и 4 месеца максимум. Това е голям успех за компанията "Спейс екс" на Илън Мъск. Тя успя да снабди 19 пъти МКС с провизии и оборудване посредством товарната версия на кораба "Дракон" от 2012 година насам. За целта компанията използва своята ракета-носител за многократна употреба "Фалкон-9".

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата