Медия без
политическа реклама

Пхенян възстановява ракетна площадка

11 млн. севернокорейци гладуват, алармира ООН

07 Март 2019
Южнокорейци наблюдават по тв новини на 6 март 2017 г., когато КНДР изстреля балистични ракети от полигона Тончан ри.
ЕПА/БГНЕС
Южнокорейци наблюдават по тв новини на 6 март 2017 г., когато КНДР изстреля балистични ракети от полигона Тончан ри.

Северна Корея е построила наново част от ракетна площадка за изстрелване на балистични ракети. Полигонът е сред инфраструктурата, която комунистическата страна обеща да разруши след първите преговори между лидера й Ким Чен Ун и американския президент Доналд Тръмп миналото лято.

Заключенията, че на площадката Тончан ри, на около 200 км северозападно от Пхенян, отново се строи, са базирани на сателитни снимки, анализирани в Южна Корея. На тях се виждало как в периода 16 февруари - 2 март се появява нова постройка на ракетната площадка. На пресконференцията след срещата в Сингапур Доналд Тръмп каза, че Ким Чен Ун е обещал разрушаването на голям комплекс за тестове на ракетни двигатели. По-късно Белият дом уточни, че Тръмп е имал предвид комплекса Тончан ри,  недалеч от границата на Северна Корея с Китай. Първоначално сателитните снимки показваха, че комплексът наистина се разрушава, но още през лятото този процес спря.

Именно в периода, от който са сателитните снимки, бе проведена втората среща между Ким и Доналд Тръмп. Двамата разговаряха в Ханой на 27 и 28 февруари. Срещата им завърши без заключителен документ и бе определена от западните коментатори като провал. Вашингтон предупреди Северна Корея, че я очакват нови санкции, ако не предприеме стъпки за заличаване на ядрените си възможности.

Пхенян не полага усилия и за решаване на тежката продоволствена криза в страната. ООН обяви в нов доклад, огласен вчера, че близо 11 млн. севернокорейци се нуждаят от хуманитарна помощ, за да задоволят основните си нужди от храна и здравни грижи. Хроничната хранителна несигурност остава широко разпространен проблем в страната, се посочва в документа. В Северна Корея 10.9 млн. души (43.4 процента от населението) са недохранени. ООН призовава за осигуряване на 120 млн. долара за животоспасяваща помощ за 3.8 млн. души, които се нуждаят от най-спешно съдействие в Северна Корея. В доклада се констатира също, че миналата година реколтата в Северна Корея е била най-слаба от 10 години. Причините са природни бедствия, липса на обработваеми земи и неефикасно земеделие. През 2018 г. в Северна Корея реколтата възлиза общо на 4.95 млн. тона, което е с 500 хил. тона по-малко в сравнение с предишната година.

 

НЕДОСТИГ

ООН не получава парите, от които има нужда за помощи за Северна Корея, и иска със събраните да даде по-голяма помощ на хората, които са най-силно нуждаещи се. Отговорникът за региона Тапан Мишра каза, че от ООН са събрали едва 24 процента от средствата, които са поискали. "Това е един от най-зле финансираните хуманитарни планове в света", каза Мишра. Няколко агенции вече са намалили мащаба на своите програми, а други са заплашени от спиране на работата. ООН призова донорите на хуманитарните програми да не позволяват политически съображения да влияят на решението им да дарят пари. "Човешкото страдание, породено от нашата неспособност да покрием необходимото, е неизмеримо", казва Тапан Мишра.

Представителят на ООН изтъкна още, че макар хуманитарните програми да не попадат под режима на санкции срещу Северна Корея, всъщност ограниченията забавят работата и представляват още едно препятствие.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

КНДР, САЩ, ракети

Още по темата