Медия без
политическа реклама

Премиерът на Люксембург е плагиатствал 96% от дипломната си работа

28 Окт. 2021
Ксавие Бетел
ЕПА/БГНЕС
Ксавие Бетел

В безочливо академично плагиатство беше уличен министър-председателят на Люксембург Ксавие Бетел. Журналистическо разследване на местната онлайн медия Reporter.lu установи, че 54 от 56 страници в дипломната работа на днешния премиер съдържат текстове на други автори без посочване на източника. Което означава, че 96% от "труда" на 48-годишния политик са преписани.

Става дума за дипломната работа, с която през 1999 г. Бетел завършва магистратура след обучението си по право в Университета на Лотарингия във френския град Нанси. Авторите на разследването са я прегледали сега и са установили, че практически целият текст представлява "впечатляващ миш-маш от копирани пасажи, което не отговаря на академичните изисквания".

Бетел е министър-председател на Люксембург от 2013 г., когато успя да сложи край на десетилетната доминация на Християнсоциалната партия около Жан-Клод Юнкер. През 2018 г. либералният политик създаде коалицията със социалистите и Зелените. Преди да стане премиер, той беше кмет на Люксембург и работеше като адвокат.

"Доколкото си спомням, аз написах дипломната си работа тогава, влагайки цялата си душа и съвест в това начинание", каза Бетел, цитиран от АФП. Той допълни, че "напълно вярвам на оценката, дадена от университета в Нанси по въпроса дали трудът ми отговаря на тогавашните критерии". "Ако не е така, аз разбира се ще приема и такова решение", каза още Бетел.

"Приемаме сериозно случаи, когато има нарушаване на научната почтеност и ще извършим разследване на съдържанието на дисертацията. Възможните санкции, които би могло университетът да наложи, зависят от заключенията на това разследване", се казва в съобщение на висшето училище в Източна Франция.

Темата на дипломната работа е била "Към евентуална реформа на системата на гласуване в Европейския парламент" и според Reporter.lu обширни пасажи са копирани без цитиране от две книги, четири интернет сайта и статия в пресата:

- 20 страници са директно свалени от сайта на Европейска парламент в нарушение на предупреждението за авторски права;

- 9 страници са от доклад на гръцки евродепутат от 1998 г.;

- другите копирани пасажи са от стандартен учебник за увод в системата на институциите на ЕС.

"Само няколко параграфа в увода и също толкова кратък текст в заключението не са цялостно копирани", посочват журналистите. Според тях това е случай на плагиатство "без прецедент по мащабите си" и заключението не е само на изданието, а е потвърдено и от независими експерти

Досега за лидер в плагиатството се смяташе бившият германски политик Карл-Теодор цу Гутенберг, който имаше 94% плагиатство в текста - макар и не на дипломна работа, а на докторска дисертация.

През август подобен скандал се разрази и в България, след като стана ясно, че преподавателят по конституционно право д-р Петър Илиев, който беше номинация на "Има такъв народ" за вицепремиер и министър на вътрешните работи, е изплагиатствал 92 страници от книгата си "Компетенцията на Народното събрание" от дисертацията "Парламентарен контрол" на доц. Наталия Киселова.

Това бе единодушното заключение на Етичната комисия към СУ "Климент Охридски", която извърши проверка след подадени три сигнала.

Казусът с уличения в плагиатство преподавател от СУ Петър Илиев, нашумял с две номинации за министерски кресла в проектокабинетите на "Има такъв народ", остава с неясна развръзка благодарение на слабости в закона, които позволяват различно тълкуване.
Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата