Новините на
"Сега" - директно във вашия мейл.
Запиши се
Председателят на Федералната избирателна комисия на САЩ Трей Трейнър вярва, че в щатите, които все още преброяват бюлетините, се извършва измама. Трейнър бе назначен на поста през юни т.г.
В предаването "National Report" на Newsmax TV, Трейнър каза, че секциите, които не предоставят достъп на наблюдателите за наблюдение на процеса на преброяване на бюлетините, са замесени в измама на избирателите. „Вярвам, че на тези места се случва измама с избиратели“, каза той. „В противен случай биха позволили на наблюдателите да влязат.“
Въпреки спечеленото съдебно разпореждане, което позволява на кампанията на Тръмп да изпраща наблюдатели да наблюдават броенето на бюлетините в Пенсилвания от разстояние шест фута, Трейнър каза, че наблюдателите отново „не са допуснати до местата за гласуване по смислен начин“.
Той каза, че когато на наблюдателите били допуснати, те били отдалечени на по-голямо растояние. така се поставя под съмнение целия изборен процес, каза шефът на комисията. „Цялата ни политическа система се основава на прозрачност, за да се избегне появата на корупция“, каза той, като посочи, че не само Пенсилвания, но и други щати не провеждат преброяването по прозрачен начин.
„Държавният закон позволява на тези наблюдатели да бъдат там“, каза той и добави, че ако законът не се спазва, тогава тези избори са „незаконни“.
Той каза, че исковете, заведени от кампанията на Тръмп, са с „много валидни твърдения“, които трябва да бъдат „напълно проверени“ от съдебната система. Трейнър прогнозира, че някои от правните предизвикателства вероятно ще се окажат във Върховния съд.
В същото време Хелън Уайнтрауб от Демократическата партия, която бе председател на комисията до края на 2019 г.заяви, че федералната комисия не е получила доказателства за фалшифициране на гласове в страната. Според нея, е "имало много малко оплаквания относно организацията на изборите". Имаше "много малко обосновани жалби", обясни още тя.
"Няма доказателства за фалшифициране на изборите. Няма данни за невалидни бюлетини", обясни Уайнтрауб и наблегна на това, че „към получените жалби не са приложени доказателства за фалшификация“.
Въпреки това настоящият президент Доналд Тръмп продължава да сипе от профила си в "Туитър" обвинения за манипулация на изборния процес. В един от последните си туитове Тръмп написа с главни букви само това: "Спечелих тези избори, с много!":
I WON THIS ELECTION, BY A LOT!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump)
November 7, 2020
А кандидат-президентът на Демократическата партия Джо Байдън се обърна към американците с призив да запазят още малко спокойствие след напрегнатата предизборна борба - Америка брои резултатите от президентските избори вече четвърти ден. Байдън отново изрази увереност, че ще спечели президентските избори, предадоха световните агенции.
„Цифрите показват, че ние сме удържали ясна и убедителна победа”, подчерта Байдън, като посочи и последните щати, където битката все още не е приключила - Пенсилвания, Джорджия, Аризона и Невада - там той поведе на Тръмп и преднината му расте.
Тандемът Байдън-Харис е събрал рекорден брой гласове - 74 млн. Байдън подчерта, че това не са просто цифри, а конкретни избиратели, които са предпочели промяната, градивността и обединението пред разединението на страната и нехайството към най-острите й проблеми от страна на досегашната републиканска администрация начело с Доналд Тръмп.
"Байдън не трябва да заявява права върху президентския пост, аз също мога да направя това. Съдебното решение тепърва предстои", отговори Доналд Тръмп.
Резултатите към момента:
Пенсилвания: Байдън води с 3,336,887 на 3,308,054 гласа. Преброени са 96% от бюлетините
Джорджия: Байдън води с 2,457,487 на 2,453,092 гласа. Преброени са 99% от бюлетините
Аризона: Байдън води с 1,604,067 на 1,574,206 гласа. Преброени са 95% от бюлетините
Невада: Байдън води с 632,558 на 609,901гласа. Преброени са 93% от бюлетините
Той конкретно посочи най-острите проблеми, пред които страната е изправена - борбата с пандемията, възстановяването на икономиката, борбата с климатичните промени и системния расизъм. Ние спечелихме доверието на американците, и водим с над 4,1 млн. избиратели разлика от тандема на досегашния президент. Това ни дава мандат да решаваме тези тежки проблеми, наследени от администрацията на Тръмп, подчерта Байдън.
Забавянето в обявяване на официални резултати се дължи предимно на щателната обработка на вълната от подадени по пощата бюлетини, заради пандемията от ковид-19. Смята се, че гласуването по пощата облагодетелства демократите, особено след като Тръмп по време на кампанията отправяше необосновани опасения за измама.
Шансовете изглежда са за Байдън и заради това, че все още необявените резултати от Пенсилвания са от райони, които се смята, че са за него. В Джорджия заради твърде близките резултати на съперниците ще има повторно преброяване на гласовете.
Официални лица и наблюдатели уверяват нацията, че изборният процес върви по правилата и следва демократичните принципи - на фона на преждевременното самообявяване на Тръмп за победител и на неподплатените му с доказателства обвинения в изборни нарушения.
Топ икономическият съветник на администрацията Лари Къдлоу все пак увери, че ще има „мирно предаване на властта“ ако Тръмп загуби.
Междувременно Върховният съд на САЩ, по искане на Републиканската партия, постанови всички бюлетини, пристигнали по пощата в избирателните секции в щата Пенсилвания след изборния ден - 3 ноември, да се броят отделно. Решението е взето лично от съдия Самюъл Алито, който отговаря за спешните искове от Пенсилвания. Той мотивира решението си отчасти с твърдението на републиканците, че те не могат да бъдат сигурни дали изборните служители на място спазват указанието на щатския държавния секретар Кати Буквар, която е демократ, „пощенските“ бюлетини да бъдат „сегрегирани“, т.е. държани и смятани отделно.
Ако искате да подкрепите независимата и качествена журналистика в “Сега”,
можете да направите дарение през PayPal