Медия без
политическа реклама

Турски министър иска съд за икономисти, коментиращи спада на лирата

30 Дек. 2021
Наказателната жалба е насочена срещу журналисти и икономисти, които твърдят, че спадовете на лирата ще продължат, докато Ердоган не промени радикално политическия си курс.
БГНЕС
Наказателната жалба е насочена срещу журналисти и икономисти, които твърдят, че спадовете на лирата ще продължат, докато Ердоган не промени радикално политическия си курс.

В четвъртък валутната криза в Турция се превърна все повече в политическа, след като министър призова гражданите да съдят икономисти, които коментират в социалните медии спада на лирата, предаде БГНЕС, цитирайки АФП. Необичайните забележки на финансовия министър Нуреддин Небати от сряда вечерта последваха решението на банковия регулатор да подаде жалби срещу повече от 20 души - включително бивш управител на централната банка, заради техни публикации в Twitter.

От началото на ноември до момента, в който президентът Реджеп Тайип Ердоган обяви миналата седмица нови мерки за подкрепа на валутата, турската лира изпадна в криза, в резултат на която загуби почти половината от стойността си. Анализатори обвиняват за спада нестандартното решение на Ердоган да се бори с инфлацията, като организира рязко намаляване на лихвените проценти - точно обратното на това, което държавите обикновено правят при подобни обстоятелства.

Наказателната жалба е насочена срещу журналисти и икономисти, които твърдят, че спадовете на лирата ще продължат, докато Ердоган не промени радикално политическия си курс. Небати обвини коментаторите, че използват "психологическа война", призовавайки турците да купуват злато и долари, за да запазят спестяванията си срещу по-нататъшни спадове на лирата.

Екипът на Ердоган твърди, че ръстът на лирата през миналата седмица е бил предизвикан от доверието в новите банкови схеми, а не от предполагаемите валутни интервенции. От началото на седмицата лирата обърна корекцията на курса си и загуби около 15% от стойността си спрямо долара. 

Турската лира падна с 39% след намаляването на лихвите през септември, надхвърляйки спадовете от 25% през 2014 г. през 2018 г. и 36% през 2020 г. когато Централната банка стабилизира валутата чрез повишаване на лихвите.

 

Последвайте ни и в google news бутон