Датската инициативна група Denmarkification излезе с неочаквано предложение – да купи щата Калифорния от САЩ за 1 трилион долара. Активистите смятат, че това би било логичен отговор на плановете на президента Доналд Тръмп да придобие Гренландия за Съединените щати. Петицията им вече е събрала близо 200 000 подписа, а инициаторите на идеята са уверени, че сделката ще бъде изгодна и за двете страни. Те предлагат не само икономическо сътрудничество, но и културна трансформация – например, Дисниленд да бъде преименуван в „Ханс Кристиан Андерсенленд“ и калифорнийците да бъдат интегрирани в датското общество с неговите високи социални стандарти и осигуровки.
Според организаторите на кампанията, идеята за покупка на Калифорния се е зародила като отговор на широко обсъжданото желание на Доналд Тръмп да придобие Гренландия от Дания. Идеята на Тръмп е още от 2019 г. Сега, според активистите, е време да се даде „симетричен отговор“ и да се постави въпросът за придобиването на един от най-развитите американски щати.
Инициаторът на кампанията Ксавие Дютуа заяви пред Politico, че това ще струва на Калифорния 1 трилион долара и „пожизнен запас от датски сладкиши, за които „Холивуд ще плати“.
Авторите на инициативата твърдят още, че датската система на управление ще донесе на Калифорния повече стабилност в сравнение със сегашния модел в рамките на САЩ. Те акцентират върху високото ниво на социална защита, безплатното здравеопазване, достъпното образование и ниските нива на престъпност в Дания.
А защо не независимост?
В Калифорния пък се поде инициатива за излизане от състава на САЩ. Държавният секретар на щата Шърли Уебър (Демократическа партия) одобри събиране на подписи за провеждане на гласуване относно независимостта на Калифорния. Предлага се този въпрос да бъде включен в избирателния бюлетин на Калифорния за 2028 г. За целта е необходимо да се съберат 546 651 подписа до юли 2025 г.
Инициаторите заявяват, че ако поне 50% от регистрираните избиратели на Калифорния участват в гласуването и не по-малко от 55% от тях гласуват „за“, това ще означава „вот на недоверие на Соединените щати на Америка“ и „изразяване на волята на народа на Калифорния“ да стане независима държава. Въпреки това, резултатите от гласуването няма да имат юридическа сила и федералното правителство няма да е задължено да уважава тяхната воля.
По-рано групата Calexit, която се бори за независимостта на Калифорния, нарече победата на Тръмп „атака срещу всичко, което вълнува Калифорния“, и обяви това за още една причина да се отдели. Според изчисленията, Калифорния би имала петата по големина икономика в света, след Япония и преди Индия и Великобритания.
Икономистите приемат инициативата с ирония, но признават, че хипотетичната продажба на Калифорния наистина би могла да донесе огромни финансови ползи за САЩ. Въпреки това, политолозите подчертават, че подобна сделка е невъзможна от юридическа гледна точка.
Според The New York Times, официалните власти на САЩ все още не са коментирали предложението, но политическите анализатори са убедени, че дори хипотетично Вашингтон да се съгласи, Калифорния едва ли би подкрепила идеята да напусне САЩ.
Инициативата на Denmarkification обаче предизвика широк обществен отзвук. В социалните мрежи потребителите активно обсъждат идеята, а някои калифорнийци дори изразиха подкрепа за проекта, шегувайки се, че животът под управлението на Дания би ги избавил от американските политически кризи. Един от потребителите на X (бивш Twitter) написа: „Ако Дания осигури безплатно здравеопазване и стабилна икономика, първи ще подам заявление за датски паспорт“.
От друга страна, не липсват и скептици. Американски политолози напомнят, че Калифорния е един от най-богатите щати в САЩ и ако регионът наистина желае независимост, по-вероятно би се превърнал в самостоятелна държава, отколкото да се присъедини към друга страна.
Въпреки огромния интерес, проектът Denmarkification остава по-скоро ексцентрична инициатива, отколкото реален геополитически план. Самият факт, че идеята се обсъжда толкова широко, обаче показва дълбоките проблеми в САЩ, където част от населението е готово да разглежда дори най-радикалните алтернативи на съществуващата държавна система.
До този момент датските власти не са коментирали предложението на активистите. Въпреки това, анализаторите отбелязват, че самото появяване на подобна инициатива е показателно – границите на държавите в XXI век не са просто географски линии, а въпрос, който може да бъде поставен не само от политиците, но и от гражданските движения.