Феновете на турските многосерийни сапунки у нас може да са много, но киното от югоизточната ни съседка остава несправедливо непознато - ако не броим шепа ценители, изгледали наградените със "златни палми" и други престижни отличия, шедьоври на Нури Билге Джейлан (обикновено ги дават на "София филм фест").
Сред малкото места, където може да се поправи тази несправедливост, е фестивалът Menar, който вече 12 години се фокусира върху киното на Ориента - Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка. 13-ото му издание, което започва тази вечер онлайн в Neterra TV+ (и продължава до 31 януари), също ще отдаде дължимото на турското кино.
„Цигански романс” на реж. Огузхан Йълдъз е отличен с наградите за най-добър филм на фестивалите в Истанбул и Антакия. Той представя историята на самоукия цигулар Алиджан, който живее в циганската махала на Истанбул. Запомня и свири всичко по слух, защото дори не познава нотите. Една вечер преподавателка от музикалната академия чува нежните звуци на цигулката му покрай брега и го кани в академията.
Най-награждаваният филм в селекцията е „Омар и ние” на режисьорите Марина Горбач и Мохамет Бахадър. С над 20 отличия от международни фестивали филмът проследява перипетиите на бивш военен, темерута Исмет. Синът и съпругата му заминават за САЩ, а Исмет се изправя пред ново предизвикателство, след като до къщата му се настаняват двама бежанци.
Герой на красивия и съзерцателен филм на Мурат Чери „Сън сънувах” е 8-годишният Тарък, който заминава да живее на село при своите баба и дядо. Премиера в рамките на 13-ия Sofia MENAR ще има и дебютът на Елиф Акарсу Полат и Чигдем Бозали „Писма на съдбата”. Чрез рубрика във вестника самотната Зейнеп започва да си пише със затворници. Един от тях е осъден до живот. Тя е спокойна, че никога няма да го срещне, но писмо след писмо започва да го чувства все по-близък...
Сред документалните предложения пък е мащабният проект „Лица и стъпки” на Салих Йоздерия, заснет в свещените градове Мека и Медина с "участието" на милиони поклонници.