Въпреки че още се спори дали "Българан е галант" (който не е съхранен до наши дни) на Васил Гендов е първият български филм, както и за точната дата на прожекцията, 13 януари 1915 г. е официално приет за рождена дата на българското кино. През 2005 г. денят е обявен за празник с постановление на Министерския съвет и оттогава българската филмова общност го чества като свой професионален ден.
В чест на този празник традиционно се организират прожекции на български филми и 2019 г. не прави изключение. На 13 януари ще "празнуват" седем киносалона - пет в София ("Одеон", Дом на киното, "Люмиер-Лидл", G8 и Евросинема), както и пловдивското "Лъки - Дом на киното" и ФКЦ-Варна. В тях ще бъдат прожектирани някои от най-новите български филми - хитовете "Възвишение", "Дъвка за балончета" и "Вездесъщият", детските "Смарт Коледа" и "Лили Рибката", новият филм на Костадин Бонев "Далеч от брега", "Безкрайната градина " на Галин Стоев, лауреатът на "Златен леопард" от Локарно "Безбог", както и документални филми за Светлин Русев и Невена Коканова. Билетите ще са на цена 5 лева.
Националният филмов център, който е инициатор на събитието, припомня, че 2019 г. започва оптимистично за българското кино, което през 2018-а спечели множество международни награди и участия в конкурсни програми. Филмът "Ага" на Милко Лазаров беше селектиран да закрие 68-ото издание на Берлинале и спечели голямата награда "Златна роза" във Варна. Копродукцията с българско участие "Не ме докосвай" на Адина Пинтилие получи "Златна мечка" в Берлин, а "Дивата круша" на Нури Билге Джейлан (също копродукция с България), който ще закрие "София филм фест" през март, беше част от конкурса за "Златна палма" в Кан. Новият документален филм на Тонислав Христов "Тайният живот на Вера" пък ще се състезава в престижния конкурс на фестивала в Сънданс след броени дни.
През 2018 г. Законът за филмовата индустрия беше адаптиран към европейските изисквания и бюджетът за кинопроизводство за предстоящата година беше увеличен за пръв път от 6 г. насам с два милиона лева.