Прокуратурата сигнализира прокурорската колегия на ВСС с настояване да реагира на публикувания портрет във в. "Сега" на новия шеф на специализираната прокуратура Димитър Франтишек Петров "Франтишек – път към висшето прокурорско общество“. Към този текст има и кратко каре, в което са събрани оскъдните данни за работата на прокурор Евгения Станкова. Тя наблюдава разследването срещу "Тад Груп" за кибертероризъм заради хакването на НАП и се прочу с конспиративната теория, че обвиняемите са хакнали сървъра на пръскачките пред Народното събрание.
"Сега" държи да уточни, че информацията в статията за Димитър Франтишек Петров е взета от официалната му биография, качена на сайта на ВСС. Репортерът на вестника изпрати до прокуратурата въпроси за съпругата на Франтишек, на които по традиция не бе отговорено.
Не е ясно с какво точно "Сега" засяга въпросните лица, та се налага прокурорската колегия да ги защитава. Ако се съди по наложилата се напоследък практика на декларации от трудови колективи в подкрепа на един или друг прокурор, чиято дейност не е особено убедителна за обществото и е обект на критика, явно идеята на прокурорите е, че за тях трябва да се пише или хубаво, или нищо. Което в едно демократично общество със свободни медии няма как да стане. Вярно е, че медиите в България са в трагично състояние, но все още има медии, които смятат, че трябва да се защитава общественият интерес, а не прокурорският. Вестник "Сега" е един от тях.
Ето цялото становище на прокурорите:
"На 06.08.2019 г. в електронния сайт segabg.com е публикувана статия “Франтишек – път към висшето прокурорско общество“. В нея са представени манипулативни твърдения и неистини за кариерното израстване на прокурор Петров, както и за професионалните качества на Евгения Станкова, прокурор в Специализираната прокуратура.
Тази статия не е изолиран случай. Тя е част от целенасочени атаки в определени медии срещу прокурори, следователи и съдебни служители. По същия начин в друга публикация на 02.08.2019 г. (capital.bg) бе изнесена невярна информация, засягаща прокурор Силвия Соколова. В предходен период пак невярна информация бе публикувана и за прокурор Ангел Кънев по повод конкретно разследване с висок обществен интерес, което той наблюдава.
Ръководството на Прокуратурата на Република България споделя разбирането, че независимостта на прокурорите и следователите е от съществено значение за върховенството на закона, както и че тя не е привилегия, а гаранция в интерес на справедливостта и на безпристрастната работа на органите на съдебната власт. Публикуването на необективна информация в публичното пространство цели персоналното компрометиране на определени магистрати. Освен това чрез създаването на внушения относно техните лични и професионални качества се цели формиране на недоверие у гражданите към съдебната власт и конкретно към прокуратурата. Особено тревожен е утвърденият в определени медии подход за засягане на личната сфера на магистрати, на изнасяне на невярна информация за техни близки и роднини, като средство за компрометиране и създаване на съмнения и внушения, съответни на редакционната политика и интересите на собствениците на тези издания.
Прокурор Петров има общо 17 години юридически стаж, от които 15 години в органите на съдебната система. С решение на Прокурорската колегия на ВСС от 31.10.2018 г. той е определен да изпълнява функцията на административен ръководител на Специализираната прокуратура, а на 29.07.2019 г. е избран за титуляр на длъжността след проведена процедура в пълно съответствие с разпоредбите на Закона за съдебната власт. Неговият избор е резултат както от постиженията на Специализираната прокуратура за този период, така и от наличието на необходимите за заемането на длъжността лични и професионални качества.
Прокурор Евгения Станкова има общо 21 години юридически стаж изцяло в съдебната система. Извод за професионализма Ѝ може да бъде направен от внесените от нея обвинителни актове в съда, както и от постановените осъдителни присъди по тях. Достатъчно е да се отбележи, че именно по внесен от прокурор Станкова обвинителен акт е постановена първата осъдителна присъда* за престъпление по чл.108а, ал. 4 от НК /нохд № 3421/2016 г. по описа на СНС, потвърдена с решение по внохд № 229/2017 г. по описа на АСНС/.
За ръководството на Прокуратурата е напълно ясно, че причина за персоналните атаки в медии срещу магистрати са проведените през последните години разследвания по дела, представляващи голям обществен интерес, с които пряко или косвено бяха засегнати различни корпоративни, политически и бизнес интереси. Главният прокурор Сотир Цацаров и неговите заместници изразяват пълна подкрепа към работата на прокурорите Димитър Петров, Евгения Станкова и Силвия Соколова. Още на 03.05.2019 г. по повод опити за персонално компрометиране в медии на прокурор Ангел Кънев публично бе заявено следното: „Ръководството на ПРБ изразява позиция в подкрепа на всеки прокурор, който изпълнява служебните си задължения в съответствие със закона, и няма да допусне персонални атаки от страна на обвиняеми и свързани с тях лица“. Тази позиция потвърждаваме категорично и сега.
С оглед изложеното по-горе и на основание Механизма за публична реакция на Прокурорската колегия на ВСС в случаи на засягане на независимостта и доброто име на прокурори и следователи, приет с решение на Прокурорската колегия – протокол № 9/20.03.2019 г., предлагаме на колегията да вземе решение за начина на реакция на посочените медийни публикации, касаещи конкретни прокурори."
----------
* Делото, с което прокуратурата хвали Станкова, е за тероризъм. То е срещу Иван Захариев, известен като Джон Терориста, който има български и австралийски паспорт. Той е признат за виновен и осъден на 4 години затвор. Първата инстанция приема, че от 4 юли до 19 септември 2016 г . Захариев се обучава в софийския стрелкови клуб "Левски" и в стрелкови комплекс "360 градуса" в пловдивското с. Войводино да борави с огнестрелно оръжие, включително и с автомат "Калашников". Целта му била тероризъм, извършване на убийство и тежка телесна повреда, за да се създаде смут и страх в населението. Присъдата е четена на 5 юни 2017 г. В мотивите към нея се разказва, че в клубовете подсъдимият е стрелял законно. Но "за разлика от други граждани, които стрелят в подобни клубове, подсъдимият е стрелял от упор, заявил е, че си представя, че стреля по живи хора, пошегувал се е с инструктора, че иска да го убие. Нещо повече, при стрелбата си с автомат "Калашников" подсъдимият е изразил желание да стреля в движение и от близко разстояние". По делото има подслушани телефонни разговори, в които Захариев многократно разказва, че е участвал в бойни действия в Сирия и желае отново да се включи в борбата на "Ислямска държава", след като се подготви. Това се потвърждава и от информацията, предоставена от ФБР.
През февруари 2018 г. обаче апелативният съд изменя наказанието на 2 години и половина затвор. Захариев е оправдан за част от периода - от 12 август до 19 септември 2016 г. Тази присъда не е атакувана пред върховния съд и влиза в сила. По това време тя практически е почти излежана, защото Захариев е в ареста от 20 септември 2016 г.
Спецапелативният съд отхвърля искането на прокурор Станкова за завишаване на наказанието на Захариев. "Неправилни са аргументите на държавното обвинение, че като отегчаващи вината обстоятелства следва да бъдат отчетени отсъствието на трудова и социална заетост и личностните особености на подсъдимия", пишат в решението си апелативните съдии.
P.S. Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет вече излезе със становище срещу статията "Тоягата и морковът зад номинацията на Иван Гешев", публикувана в "Капитал". В него тя изразява безпокойството си от негативната кампания, реализирана в част от българските медии, срещу заместника на главния прокурор Иван Гешев - кандидат за главен прокурор, както и срещу прокурорите и следователите, подкрепили неговата кандидатура. "С тревога и загриженост следим тенденциозните и манипулативни коментари, мнения и негативни публикации, накърняващи доброто име, професионалния авторитет и независимостта на прокурори и следователи. Тези прояви създават предубеност и поляризират общественото мнение с цел да дискредитират прокурорската институция и да насочат дебата изцяло извън законоустановената процедура и органа по нейното провеждане. Прокурорската колегия на ВСС призовава обществото и медиите за повече толерантност и отговорност в провежданото обсъждане на номинираната кандидатура за главен прокурор", се казва в становището.