Медия без
политическа реклама

Софийското метро се насочва към следващите квартали

До дни ще стане ясно кой иска да проектира продължението към "Кръстова вада", "Витоша", "Малинова долина" и Студентски град

Шефът на "Метрополитен" Стоян Братоев работи по две отворени обществени поръчки за разширението на софийското метро.
Шефът на "Метрополитен" Стоян Братоев работи по две отворени обществени поръчки за разширението на софийското метро.

Две седмици остават до крайния срок за включване в обществената поръчка на софийското общинско дружество "Метрополитен" за избор на архитектурно-инженерно бюро, което да изготви идеен проект за удължаване на втория лъч на метрото след станция "Витоша" при "Хладилника". Избраният екип ще трябва да проектира трасе с дължина почти 5 км. и пет спирки по него. Прогнозната стойност за проучванията е 1,9 млн. лв. без ДДС, а набирането на оферти приключва на 25 септември. Победителят ще бъде избран по критерий "най-ниска цена". Заданието предвижда проектантската работа да приключи за година и половина. 

Вървящият в момента конкурс показва, че през последната година общината е ревизирала плановете си относно разширението на столичния метрополитен. Както "Сега" писа, през лятото на 2023 г. бившият главен архитект Здравко Здравков представи проект за удължаване му по посока на Студенски град, в който фигурираха само три спирки. Новината тогава бе, че експертният съвет по устройство на територията към общината е приел предварителния проект на устройствен план на продължението. Дължината на трасето бе приблизително 3 км. с разположение на станциите на около километър една от друга.

Те запазват мястото си и в новата разстановка. Първата ще се намира на бул. “Черни връх“ между ул. „Проф.Марин Големинов“ и ул. “Димитър Манчев“, като тази спирка ще е на територията на кв. "Кръстова вада". Следващата е при улица „Проф. Георги Манев“ и ул. “Стефан Савов" в кв. "Витоша", а третата ще е на кръстовището на бул. “Симеоновско шосе“ и ул. “Проф. Иван Странски“ в кв. "Малинова долина". Под тази спирка се предвижда и строеж на подземен паркинг. Вестта за избора на изброените точки бе приветствана особено горещо във Фейсбук групите на изброените квартали с коментари, че в момента

 

те са сред най-зле обслужените с градски транспорт части на столицата

 

В търга на "Метрополитен" към тези станции са добавени още две, на които ще се прави проектиране, вече на територията на Студентски град - при Национална спортна академия и на ул. „Акад. Стефан Младенов“ между ул. „8 декември“ и ул. „Доктор Йордан Йосифов“. Навлизането навътре в квартала е знак, че откакто ГЕРБ не управляват София, хората, които решават бъдещето на метрото, са преразгледали досегашните намерения за неговото развитие. Както "Сега" нееднократно писа, през последния мандат на Йорданка Фандъкова най-често се говореше, че след завършването на строящите се в момента 10 станции, и на подготвените още две (виж за тях по-долу), подземната железница ще завие от Бизнеспарка в „Младост“ към частния Симеоновски лифт, който в момента дори не работи. ГЕРБ постоянно повтаряха, че целта е столичани до стигат по-лесно до подстъпите към планината. Срещуположните мнения обаче бяха, че бившите управляващи искат да обслужат с най-желания, но и най-скъп за изграждане градски транспорт мола на Околовръстния път, съседния магазин ИКЕА и съществуващите и бъдещите офиси и затворени комплекси в района.

В миналия общинския съвет ГЕРБ се опитаха да оторизират бившия главен архитект Здравко Здравков да стартира проектиране на отклонението към ИКЕА. Искането им обаче бе блокирано от тогавашната опозиция в лицето на "Демократична България", "Спаси София" и на част от общинарите на БСП в ключовата градоустройствена комисия в СОС, в която първоначално ГЕРБ нямаха мнозинство. В отговор хората на Бойко Борисов увеличиха броя на членовете й и така я овладяха. До повторно гласуване обаче не се стигна, след като на няколко обществени обсъждания софиянци ясно казаха, че искат метрото първо да стигне до по-стари и по-населени части на града, преди да се насочва към Витоша. Неотдавна шефът на "Метрополитен" инж. Стоян Братоев обясни, че дружеството има готовност да развие метрото в северна посока, което е предвидено и в Общия устройствен план на София. 

От строящите се в момента 10 метростанции в три посоки

 

най-скоро би трябвало да влезе в експлоатация първото продължение на третия метролъч.

 

Става дума за трасето през ж.к. „Хаджи Димитър“ към ж.к. „Левски“. Първата спирка по него е при стадион "Георги Аспарухов" и носи същото име. Тя се строи от "Джи Пи Груп". Втората доскоро се казваше "Тракия", но както "Сега" писа, СОС се готви да я преименува на "Ген. Владимир Вазов", тъй като се намира под едноименния булевард. Строителят е "Трейс Груп Холд". Третата доскоро се казваше "Ген. Владимир Вазов", но след разместването най-вероятно ще е "Хемус" по името на автомагистралата в тази посока. Към тази метростанция се строи и буферен паркинг за 110 автомобила. Строител на третия лот е компанията "Монолит София". Работата по направлението започна през пролетта на 2022 г., а обещанията на "Метрополитен" са трите спирки да бъдат открити едновременно до края на 2025 г. 

Второто продължение на третия лъч на метрото също се строи. Става дума за участък от 6 км. с шест спирки - от „Орлов мост“ към Военна академия, ж.к. „Гео Милев“ и „Слатина“, зала „Арена София“ и бул. „Цариградско шосе“ при Окръжна болница. Те ще имат следните имена: "Ситняково", "Гео Милев", "Слатина", "Шипченски проход", "Арена София" и "Тракия". Строителството на това отклонение започна през есента на м.г., а пускът е предвиден за 2027 г. 

Нова метростанция се стои и между съществуващите „Обеля“ и „Сливница“. За нея сред софиянци се говори по-малко, тъй като нейната цел ще е 

 

да прави връзка с нещо също бъдещо – железопътна и автогара,

 

които ще обслужват пътници от и за Банкя, Божурище, Кюстендил, Сливница, Драгоман. Тази станция се чака с особено нетърпение и от самия "Метрополитен", тъй като пускането й ще помогне да се подобри организация на движението на мотрисите. Неотдавна транспортната комисия в СОС реши спирката да се казва "Панчо Владигеров", както се казва и булевардът над нея. 

В обозримо бъдеще Столична община се подготвя да започне строителство и на още две нови спирки. Те ще са в "Люлин", като след съществуващата едноименна станция първият метродиаметър ще продължи под бул. "Царица Йоанна" към Околовръстния път. Общата прогнозна стойност на търга е 142 млн. лв. без ДДС, като всяка от станциите е обособена в отделна позиция - за 68 млн. и 74 млн. лв. Срокът за строителните компании да подават оферти за участие в търга изтича след дни. През август ресорната комисия в СОС реши двете нови станции в "Люлин" да се казват "Царица Йоанна" и "Струма". 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата