Строителните фирми, които ще изградят двете нови станции на метрото в столичния район "Люлин", ще бъдат избрани след 31 март т.г. Това съобщи пред "Сега" изпълнителният директор на "Метрополитен" инж. Стоян Братоев. Той поясни, че комисията, която отсява кандидатите, все още обработва документите. Шефът на метрото коментира, че процесът се е оказал доста дълъг поради големия брой участници в конкурса, обявен от общинското дружество.
По същия начин стоят нещата и с процедурата за избор на архитектурно бюро, което да проектира продължението на метрото от "Хладилника" към Студентски град. Конкурсът за 5 спирки в кварталите "Кръстова вада", "Витоша", "Малинова долина" и при НСА и на бул. "8 декември" ще бъде решен също през пролетта, съобщи Братоев.
Анонсът поставя под въпрос дали строежът на новите станции в "Люлин" ще бъде включен за финансиране в общинския бюджет за 2025 г. и дали дейностите ще започнат през тази година, каквито бяха намеренията на общината. Както "Сега" писа, конкурсът за продължението на първия метродиаметър под бул. "Царица Йоанна" към Околовръстния път бе обявен през април м.г. Прогнозната стойност на строителството е 142 млн. лв. без ДДС, като всяка от станциите е обособена в отделна позиция- за 68 млн. и 74 млн. лв.
През септември стана ясно, че документи за участие са внесли 7 компании и обединения- 4 за първата позиция и 3 за втората. Направи впечатление, че известните строителни фирми "Джи Пи Груп" и "Трейс Груп Холд", които се конкурираха в предишни подобни процедури, този път са се обединили за съвместно участие. За лот №1 те са под наименование "Метро Билд Люлин“, като в консорциума влиза още „ЧВМ Консулт“. Бъдещата метростанция "Царица Йоанна" искат да стоят още ДЗЗД „Метро Люлин Запад“ с основен участник „Геострой" и фирмите "БС Конструкция“ АД и „Монолит София“ АД.
За строежа на станция "Струма" се състезават 3 консорциума - „Метро Люлин“ с участието на „Обонато Билд“, „Геострой“ и „Смарт Билд Дигитал“, следван от „Метро Люлин 2024“ на „Джи Пи Груп“ и „Трейс Груп Холд“, както и „Метролиния 1– 2024“ на „Монолит София“ и „Х.С.С“. Изграждането на двете станции е планирано да се случи за 36 месеца след откриването на строителната площадка.
За участие в конкурса за продължение на метрото към Студентски град се записаха също 7 фирми. Прогнозната стойност за проучванията е 1,9 млн. лв. без ДДС, като се предвижда проектантската работа да продължи около 1,5 г.
В момента в София се строят 10 метростанции в три направления. Съгласно първоначалните обещания до края на тази година трябва да са готови 3 спирки от продължението на третия метролъч към ж.к. "Левски". Строителството в тази посока започна през март 2022 г. и според договора ще трае 36 месеца. През ноември м.г. обаче стана ясно, че две от работещите фирми - "Трейс Холд Груп" и "Монолит София", са изпратили писма с искания за индексиране на договорите. "Трейс Холд Груп" строи бъдещата станция "Ген. Владимир Вазов", а "Монолит София" - "Хемус". "Джи Пи Груп" пък е ангажирана със станция "Ст. Георги Аспарухов". Вчера инж. Братоев не пожела да коментира изпълнението на тази част от новото метро с пояснение, че топката е в полето на Столичния общински съвет, който трябва да вземе решение относно отпускането на допълнителните средства. Братоев каза само, че засега няма нагласа за отлагане на пуска на изброените 3 станции.
Второто строящо се продължение на третия метролъч е от „Орлов мост“ към Военна академия, ж.к. „Гео Милев“ и „Слатина“, зала „Арена София“ и бул. „Цариградско шосе“ при Окръжна болница. Строителството на 6-те спирки по това направление започна през есента на 2023 г., а пускът е предвиден за 2027 г. Нова метростанция се строи и между съществуващите "Обеля“ и „Сливница“.