Медия без
политическа реклама

С това управление София вечно ще е последна в Европа

ГЕРБ действат като абсолютни лобисти за продължението на метрото, смята общинският съветник от "Спаси София" Борис Бонев

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
На последните местни избори представителят на гражданската организация "Спаси София" Борис Бонев получи 48 000 гласа или около 10 на сто от вота за кмет и влезе в Столичния общински съвет като независим съветник. Преди това повече от 10 г. той участваше в дискусиите за решаването на проблемите на столицата - първо като съосновател на инициативата "Спаси метрото", която по-късно прерасна в "Спаси София".

- Г-н Бонев, вие и "Демократична България" бойкотирахте последната сесия на Столичния общински съвет. Защо?

- Бойкотирах заседанието по две основни причини – в знак на солидарност с гражданските протести в столицата и страната, настояващи за оставка на правителството на Борисов и на главния прокурор Гешев. Правя го и за да изпратя ясен сигнал, че авторитарното държавно управление на ГЕРБ е пренесено и на местно ниво и повече не може да бъде толерирано. Малко хора си дават сметка, че работата на опозицията в общинския съвет е блокирана от мнозинството - докладите, предложенията и забележките на опозицията, независимо колко аргументирани, необходими или смислени са те, на практика винаги се отхвърлят под строй. Всичко се мери и с двоен аршин – за докладите на опозицията се изискват всевъзможни и ненужни становища, приложения и документи, а към докладите на управляващите не се изисква нищо. Коалицията ГЕРБ-СДС-ВМРО-"Атака" е превърнала общинския съвет в гумен печат на властта, вместо в местен парламент, защитаващ интересите на всички софиянци. С този акт на бойкот показваме, че търпението ни към този стил на работа е изчерпано.

- Какво ново научихте за управлението на града, откакто го виждате отвътре?

- Най-голямата изненада бе да установя, че в администрацията има и изключително кадърни хора, които искат София да се променя към по-добро, но които са смазани от крайно неамбициозното и ретроградно политическо управление. Сигурен съм, че ако то се смени с амбициозни и модерно мислещи хора,  ще бъдем свидетели на съществен напредък за града ни.

Един от големите проблеми на града е, че дори да има добри идеи, всичко става ужасно бавно заради липсата на каквато и да е амбиция у управляващите. В далеч по-големи и по-демократично устроени градове от София проблемите се решават по-бързо. След идването на пандемията много столици буквално от днес за утре направиха повече пешеходни улици, затвориха се булеварди, създадоха се велоалеи, приоритизира се градският транспорт. Т.е. прилагат се всички съвременни способи за превръщането на града в „град за хората“, вместо да бъде задръстен с автомобили, с мръсен въздух и некачествена среда. Тук водихме епична 6-месечна битка да затворим за коли 300-метровата "Съборна", която няма никакво значение за транспортното обслужване на София. През това време във Виена решиха целият център да стане пешеходен плюс още 22 улици извън него. В Тирана кметът за една седмица реализира програмата си за изграждане на велоалеи, която иначе бе планирана за 5 г. С това управление София ще продължава вечно да е последна в Европа и постоянно да изостава от своите конкуренти.

- Все пак успяхте да убедите управляващите в някои ваши проекти, дори се снимахте с Фандъкова. Какво ще кажете на хората, които ви заподозряха в подкрепа на ГЕРБ?

- Нашият принцип на работа винаги е бил остра критика, когато е необходима, и много работа, за да се постигне положителен резултат за града. Надявам се, че хората си дават сметка, че трудно бихме постигнали въвеждането на нощен градски транспорт, обособяването на BUS ленти, или за промяната на национални наредби, ако не сме имали възможността да седнем на една маса и да говорим. Когато видя далавери и корупция, тогава е моментът за опозиционност и критики. Аз не съм избран за съветник, за да се обичам с Фандъкова, "Демократична България" или БСП. Избран съм да изпълнявам обещанията си, те също. Ако има пресечни точки и общи виждания, не виждам защо да не се направи. Харесва ли ни или не, Фандъкова ще е кмет още 3 години. Изборът е през това време или нищо да не постигнем с това ретроградно и неамбициозно управление, или да сме дразнител, който да бута поне тук-там нещо да се свърши.

- Допускате ли, че ГЕРБ може да използват съвместните проекти, за да ви представят като техен партньор на следващите избори?

- На миналите избори "Спаси София" и аз не се появихме от нищото пред софиянци. Представихме изключително богато портфолио от реализирани проекти и спечелени каузи и битки през годините. Смятам, че хората имат по-голямо доверие, когато можеш да покажеш какво си свършил, отколкото ако само приказваш какво би направил. Не се срамувам, че съм се снимал с Фандъкова на представянето на толкова важен проект като преустройството на движението по бул. "Патриарх Евтимий". За него се борим над 5 г., за да има BUS лента и велоалея. За съжаление, това че Фандъкова е подкрепила даден проект в никакъв случай не означава, че той ще се случи. Реорганизацията на бул. „Патриарх Евтимий“ трябваше отдавна да е завършена, а още дори не е започната. Понякога имам чувството, че умишлено се саботират добрите идеи, само за да се покаже, че „в София това няма как да стане“. Мантра, срещу която аз категорично се противопоставям.

- Коя опозиция намирате за по-близка в СОС - БСП или "Демократична България"?

- Ако се проследи как гласувам в СОС, ще се види, че за определени теми вижданията ни са съвпадали изцяло с "Демократична България", има някои, по които сме на едно мнение с БСП. "Спаси София" няма нищо против да помага на добрите идеи и ги подкрепяме, независимо от коя политическа сила идват те. Още повече, когато става дума за решения, залегнали и в нашата предизборна програма. Затова например наскоро подкрепих идеята на БСП за създаване на общинско предприятие за почистване, вместо стотици милиони да отиват в частни фирми на хора с прякори и близки до властта. Подкрепям и доклади на „Демократична България“. В крайна сметка, по темите, по които имаме общи виждания, разумното и отговорно поведение към града би било за взаимна подкрепа. Така, както изброените политически сили подкрепят и моите предложения.

- Като пример за опозиционно взаимодействие дотук се оформя отпорът на единствената комисия, в която ГЕРБ няма мнозинство, за разширение на метрото към "София Ринг мол".

- Разширението на метрото към моловете и затворените комплекси под Витоша не е транспортно и икономически обосновано. Територията, за която става дума, може спокойно да бъде обслужена с автобуси или заложения в ОУП трамвай. Вместо това се настоява за изключително скъпа и за изграждане, и за експлоатация инфраструктура. Този проект се бута само за да се вдигнат цените на имотите в зоната и да се продават по-скъпо. Вече има обяви, в които се посочва и тази „екстра“. За мен това е един изцяло лобистки проект.

А обясненията, че стремежът е да се свърже София с лифта към Витоша, са нелепи. Никой не връзва транспорт с капацитет 50 000 души на час в едната посока, какъвто е метрото, с транспорт с капацитет 1500 души на час в двете посоки, какъвто е лифтът. На практика целият капацитет на Симеоновския лифт е колкото влак и половина на метрото. Само че софиянци ще платят 150 млн. лв. за тази "гениална" идея на Фандъкова и съпартийците й. Наличието на метро под Витоша ще доведе и до силен тласък за ново строителство, а аз не съм съгласен подножието на планината да продължи да се уплътнява и презастроява.

- Има ли решения в този СОС, за които съжалявате особено много?

- Не са едно и две. Съжалявам за отхвърлянето на референдума за изгарянето на отпадъци в ТЕЦ-София. Аргументите против този референдум бяха абсурдни. ГЕРБ очевидно ги е страх дори да попитат хората. План-сметката за събирането на боклука в София също беше приета при липса на прозрачност.

- Ако днес трябваше да решавате как да се явите на избори, пак ли щяхте да го направите като независим?

- Един мъдър човек ми каза: В политиката няма "ако". Каквото се е случило, се е случило и гледаш напред. Моята надежда е, че на следващите избори "Спаси София" ще се представим още по-добре. Има време, ще преценим под каква форма да се явим. Но трябва да е ясно, че живеем в една от най-недемократичните държави в Европа, в която гражданите са лишени от възможността да участват на избори в конфигурация, различна от партия. Навсякъде другаде в Европа, включително и в Сърбия, хората имат възможност да образуват граждански листи. Само в България това е невъзможно, като е очевидно, че партиите не желаят алтернатива и конкуренция. Това е порочна система, с която аз възнамерявам да се боря.

Ключови думи:

Борис Бонев, Спаси София

Още по темата