Георги Ганев е програмен директор по икономически изследвания в Центъра за либерални стратегии. От 2003 г. е асистент в Стопанския факултет на Софийския университет. Член е на УС на Българската макроикономическа асоциация, като през 2005 - 2009 г. е неин председател.
Докато ей тези субекти дават акъл в държавата, скоро няма да се оправим.
и какво е останало за откривателя, внедрителя, който е станал крезовски богат - като Бил Гейтс примерно.
Оппааа, пардон значи! Какво е открил Бил Гейтс? Написал е през живота си един компилатор за езика Бейзик, и то не сам. Той използва глупостта на хардуерните фирми, като IBM да не разработват софтуер, закупи DOS от един университет, след това изигра отново IBM, като вместо да пуснат много по-добрата система OS2, която взаимно разработваха, той пусна Windows 95.
Виж да кажем за нашият откривател акад. Георги Наджаков, който през 1933г. откри електретното състояние на материата и сега всички лазерни принтери, ксерокси и др. устройтва използват неговото откритие. Е какво получи той. За такова откритие той заслужаваше Нобелова награда, но нали е българин- нищо. Добре, че след 1944г. го направиха академик. Когато са го правели, някои комунисти са ходели при Вълко Червенков и са говорели, че той бил фашист , обаче Вълко Червенков ги е отрязал, като е казал, че той е голям учен. Туй унуката на бай Ганю не го знае и плещи глупости. И Тесла е умрял в един хотел беден и не знам някой голям откривател да е забогатял много. Всички са използвани от тарикати, като Бил Гейтс.
И ще попитам БСП и синдикатите: колко според тях трябва да е неравенството - нула процента? Аз пък искам по-малко държава. И за разлика от БСП мога да покажа съответните проучвания, които казват, че за страна като България здравословното за икономиката присъствие на държавата е 22-23 процента. А е доста повече.
Не може без неравенство, но то трябва да бъде според нормалното разпределение. А на наш Ганьо може да му се иска по-малко държава, обаче народът иска повече държава. Защото нашите нови чорбаджии съсипаха промишлеността и селското стопанство на държавата. Това в София не личи толкова, но в провинцията положението е ужасно. В моят роден град, който наброяваше 25 хиляди, сега се мяркат само около 10 000 и то все възрастни. Пустош. всичко що може да работи се е изнесло към Италия и Испания. Има един дълъг път покрай който бяха наредени голям леярен завод, Ремонтен завод, Млекокомбинат, огромен Винпром. Всичко това сега след тяхната приватизация е в руини. Аз през 2005-2007 често минавах пре Сърбия и Хърватия, където са се водели боеве и САЩ и НАТО са бомбардирали. Трябва да ви кажа, че монетаристът сега лаборант Иван Костов по- успешно за 4 години бомбардира българските градове от самолетите и ракетите на САЩ и НАТО, особено в провинцията. Без никаква Стелт технология.
Нашите чорбаджии (дето по-рано са им викали иззедници, а сега олигарси или по нежно предприемачи) очевидно не са в състояние да осигурят нужния индустриален потенциал на държавата. Чух, че Катар депозирал един 100 милионен заем за проекти у нас, и този заем така не бил усвоен. Сагата с Белене също показва колко импотентен е този линберално-иконоически модел за България. Тази сага си беше като играта "тука има тука нняма", дето я разигравха мангасарите. Така, че държавата трябва да се заеме в икономиката, както беше преди 1989г. и такива мащабни проекти да могат да се осъществяват. От друга страна, въз основа на моя опит, като работил в редица малки и средни предприятия на Запад, знам, че пазарът на такива предприятия е тежката индустрия. А тя беше ампутирана в България. А наш Ганю по-нагоре да си развива яловите теорийки, колко хубав е либерализмът.
Олигарсите нямат какво да правят в IT сектора, там е прекалено сложно за тях. Или в производството на авточасти, свързано със световни лидери.
Ганьо, Ганьо, не може всичкото народ да стане програмист. А това производството на авточасти си е производство на ишлеме. Нас ни трябват пробиви в индустрията с наши нови производства, които науката ни да произведе.