Медия без
политическа реклама

Германия вече е трета сила в световната икономика

Разместването се дължи на спад в Япония

15 Февр. 2024
Германската икономика се забавя, но японската ѝ отстъпва
https://www.enca.com/
Германската икономика се забавя, но японската ѝ отстъпва

Германия е отнела от Япония символичната титла на третата по големина икономическа сила, показват публикувани днес предварителни данни за японския БВП, цитирани от Франс прес и БТА. На първо и второ място са САЩ и Китай.

Номиналният БВП на Япония през 2023 г. е бил 4,21 трилиона долара в сравнение с 4,46 трилиона долара за Германия, чийто номинален БВП бе подпомогнат от инфлацията в страната през миналата година. Но в реално изражение, т.е. без влиянието на инфлацията, японският БВП се е ускорил през миналата година (+1,9 на сто спрямо 1 на сто през 2022 г.), докато германската икономика се е свила с 0,3 на сто според официалните данни, публикувани през януари.

През последното тримесечие на миналата година реалният БВП на Япония е намалял с 0,1 на сто спрямо предходното тримесечие, когато също на тримесечна основа показателят отслабна с 0,4 на сто, показват предварителни данни на японското правителство.

На годишна база – спрямо същото тримесечие на 2022 г., икономическата продукция на страната също е намаляла – с 0,4 на сто, след спад с 2,9 на сто през предходното, трето тримесечие. Така японската икономика е навлязла в техническа рецесия през периода октомври - декември 2023 г., регистрирайки второ поредно тримесечие на спад, допълва Киодо. Промяната в позициите отразява основно резкия спад на йената спрямо долара, която се срина с почти една пета през 2022-2023 г. спрямо американската валута, включително около 7% миналата година. Това отчасти се дължи на факта, че Банката на Япония поддържа отрицателни лихвени проценти, за разлика от други големи централни банки, които повишиха разходите по заемите, за да се борят с нарастващата инфлация.

Като износител Германия страда от слабото външно търсене, енергийните разходи за големия ѝ производствен сектор и лихвените проценти, повишени от Европейската централна банка (ЕЦБ) в опит за справяне с инфлацията. Влошаващата се икономическа ситуация в Германия означава, че новата ѝ титла на трета световна икономическа сила, обещавана ѝ още от октомври миналата година от прогнозите на Международния валутен фонд (МВФ), е нестабилна, отбелязва АФП.

ЛИПСА НА ОПТИМИЗЪМ

Германският вицеканцлер Роберт Хабек, който е и министър на икономиката, определи състоянието на икономиката на Германия като "изключително лошо", предадоха ДПА и БТА.

Изявлението на Хабек идва на фона на решението на кабинета в Берлин да понижи до 0,2 на сто своята прогноза за икономическия ръст на страната през тази година. 

В своята есенна прогноза германското правителство беше обявило, че очаква икономиката на страната да нарасне с 1,3 на сто през 2024 г. През миналата година Германия изпадна в рецесия, посочва ДПА. 

"Не може да продължаваме по този начин", посочи днес Хабек. 

Той акцентира върху последиците от решението на конституционния съд на страната, който през ноември миналата година забрани да бъдат използвани остатъчните средства от фонд, първоначално създаден за финансова подкрепа на бизнеса и на домакинствата, пострадали от ограниченията, наложени по време на пандемията от КОВИД-19.

Съдебното решение "формира дупка" в размер на 60 милиарда евро в бюджета на Федералната република, посочва ДПА. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Германия, Япония, икономика

Още по темата