Медия без
политическа реклама

Върховенство на... какво?

Време е министър Кирилов да направи наличието на американска виза атестат за кадърност на магистратите

Ако Кирилов искаше да защити единствено "върховенството на закона", той щеше да поиска уволнението на съдия Миталов още през ноември, когато цялата информация по делото "Малинов" вече е налична. Но той не го направи.
Илияна Кирилова
Ако Кирилов искаше да защити единствено "върховенството на закона", той щеше да поиска уволнението на съдия Миталов още през ноември, когато цялата информация по делото "Малинов" вече е налична. Но той не го направи.

Псевдодемокрация в действие. Правосъдният министър Данаил Кирилов поиска уволнението на съдия Антон Миталов от спецсъда, след като държавният секретар на САЩ публично го огласи като замесен в корупция. Доказателствата, на които почива американското решение, и досега не са известни. Но министър Кирилов като същинско острие на юридическата мисъл и принципните позиции избухна с предложението си, все едно преписано от искането на Сотир Цацаров. Все още като главен прокурор през ноември м.г. той поиска Миталов да бъде проверен по делото, по което е пуснал обвинения в шпионаж шеф на клуб "Русофили" Николай Малинов да пътува до Москва, за да бъде награден от Путин. Инспекторатът към ВСС, при цялата си конюнктурност, не образува производство срещу съдията. Може би защото държавният секретар Майк Помпео още не се беше изказал. Дори конюктурният ВСС прие, че засега няма причина Миталов да не правораздава. Само министърът, който досега не е давал признаци, че се впечатлява, ако някой представител на съдебната власт уронва престижа й и вреди на дипломатическите отношения, се активизира. Все пак

 

Кирилов е част от правителството, което сложи точка на "Апартаментгейт",

 

като изпрати шефа на КПКОНПИ Пламен Георгиев консул във Валенсия. Министърът не поиска уволнението му от съдебната власт.  Дори напротив - Георгиев първо бе назначен за висш прокурор, след това сам избра да напусне, правейки смешен ВСС, който трябваше два пъти спешно да се събира, за да изпълнява капризите му.

Ако Кирилов искаше да защити единствено "върховенството на закона", той щеше да поиска уволнението на съдия Миталов още през ноември, когато цялата информация по делото "Малинов" вече беше налична. Но той не го направи.

Още от псевдодемокрацията в действие. Бившият главен прокурор Никола Филчев, а сега основен защитник на ерата на Сотир Цацаров в прокуратурата и на приемника му Иван Гешев, в интервю за близък до властта сайт обясни как докато бил началник на държавното обвинение, Миталов е бил принуден да напусне системата за корупция. Не уволнен, не разследван и предаден на съд. А принуден да напусне! И главният прокурор по онова време гордо съобщава, че с негова благословия му се е разминало. Толкова за способността и желанието на съдебната власт да се саморегулира и контролира.

 

Решението на САЩ за Миталов е политическо.

 

Освен всичко то показва, че американското посолство в София има намерение да засили влиянието си върху българската политика на фона на енергийните проекти с руска връзка Балкански поток и АЕЦ "Белене". Анонсът на посланик Херо Мустафа бе, че съдия Миталов всъщност е само първият "наказан" от САЩ за "участието си в сериозна корупция". Обещанието е, че ще има и други. "Стъпка по стъпка, малко по малко", каза посланик Мустафа. 

Но докато Държавният департамент може да си позволи да защитава върховенството на закона в своя полза с политически аргументи - а и все пак става дума за отказ определена персона да бъде допусната на американска територия, представителите на българската съдебна система не би трябвало да го правят. Тук се оказва, че политическите аргументи се приемат удивително добре. "САЩ имат политически и юридически инструмент, който те ползват, за да подпомогнат България в борбата с корупцията, това са партньорски действия, аз така го разбирам. Много хора са осъдени за корупция в САЩ, а в България ще бъдат оправдани при тези закони от времето на Тодор Живков", така Гешев коментира онзи ден пред БНР липсата на доказателства за корупцията на Миталов. "В България всички са невинни", каза още главният обвинител. Разбирай,

 

всички са виновни до доказване на противното.

 

Българската прокуратура отказва да сподели какви доказателства са предоставени на САЩ срещу съдия Миталов, за да оправдае "сътрудничеството" по този случай. И досега няма разследване срещу него за корупция. Ако главният прокурор е склонен да подкрепя изцяло политически мотивирани действия срещу съдии, това е доста притеснително. А в комбинация със склонността му да лепи с лека ръка етикети върху медии, граждански организации и олигарси, допълнително подсилва усещането, че не върховенството на закона е движещата му сила.

Ако Миталов е извършил престъпление, той трябва да бъде предаден на съд с годни доказателства. За да може в публичния процес да разберем какво точно е извършил.

 

И кой още е замесен в тази сериозна корупция.

 

Защото за корупцията са нужни поне двама, а русофилът Николай Малинов е обвиняем за шпионаж, но не е обвиняем за подкупването на съдия.

За да демонстрира принципност, след като поиска уволнението на Миталов, правосъдният министър може да подготви законодателни промени. Всички хора на висши държавни длъжности задължително да кандидатстват за американска виза и да я показват публично, ако я получат. Иначе - уволнение. Интересно колко от държавния елит ще "окапе" така. А и сигурно подобна практика ще влезе в колизия с култовата идея на външния министър Екатерина Захариева българите с добър профил да кандидатстват за визи, дори да не им трябват, само и само да излъжат статистиката за отказите. Но върховенството на закона ще бъде улеснено неимоверно. Министър Кирилов може да даде пример, като пръв пусне документи. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата