Александра Начева спечели още една титла за България

До края на младежката олимпиада шанс за отличие има само боксьорката Горяна Стоева

18 Окт. 2018
Александра Начева (в средата) позира при награждаването заедно с подгласничките си Привалова (вляво) и Висенте.

Александра Начева спечели титлата на троен скок от младежката олимпиада в Буенос Айрес, с което отличията на лекоатлетите ни на игрите станаха две, а тези на делегацията ни - 10.

17-годишната пловдивчанка преодоля 13.86 м във второто състезание и след 13.76 в първото триумфира с общ метраж 27.62 (нетрадиционният атлетически регламент на игрите повелява най-добрите опити от две състезания в хвърлянията и скоковете да се сумират, вместо да има квалификации и финал). Испанката Мария Висенте, която победи Начева на европейското за девойки до 18 г. и имаше също 13.76 в I фаза, този път постигна 13.67 и остана втора с 27.43 м. Трета е Мария Привалова (Рус) с 26.07 (13.03 + 13.04).

Медалът е трети за Начева на голямо състезание този сезон след среброто на Евро`18 на 18-годишните и световната титла при 20-годишните девойки. Той е и втори за младите ни лекоатлети в Буенос Айрес след среброто на Валентин Андреев в хвърлянето на чук.

Иначе спортистите ни дотук завоюваха общо 10 медала, от които за класирането по нации на олимпиадата се зачитат само индивидуалните, които са 2 златни, 2 сребърни и 2 бронзови. Останалите 3 златни и 1 сребърен, спечелени от нашите като членове на различни смесени отбори, си остават само като възпоменателни.

24-членната българска делегация има шанс само за още едно отличие. В последния ден на игрите - тази вечер, боксьорката Горяна Стоева излиза на ринга в битката за бронза в кат. 51 кг. Тя загуби полуфинала от нигерийката Адижат Гбадамоси с 1:4 съдийски гласа и по регламент не получава директно бронзов медал, а ще се бие за него. Противничка й е Хевън Дестини Гарсия (САЩ).

Два дни преди края на игрите стана ясно, че Русия печели класирането по медали, след като тимът й вече има 52 медала (25-15-12). Китай е с 36 (18-9-9), но няма и теоретичен шанс да спечели повече златни отличия от руснаците до края. България е на 28-о място с 6 медала (2-2-2).

На първите младежки игри - в Сингапур`10, тимът ни бе 30-и с 3 медала (2-0-1), а в Нандзин`14 активът бе 2-4-0 и 26-о място.