Дудова ще разчита на репешаж за бронза

Четирикратната европейска шампионка отстъпи пред украинка на 1/4-финалите

Биляна Дудова е приклещена в хватка от украинката Ирина Коляденко.

Биляна Дудова не успя директно да продължи успешното представяне на българските борци на олимпийските игри в Париж 2024. Националката ни в кат. до 62 кг при жените се класира за 1/4-финалите, но след това загуби и ще се надява на участие в репешажите за бронза.

В дебютната си схватка на олимпийски игри 27-годишната състезателка от Враца надделя с 8:3 точки над шведката Сара Йохана Линдборг. Българката, която е бивша световна и четирикратна европейска шампионка, поведе с 3:0 след първата част, но във втората скандинавката намали до 2:3. При оставащи 15 секунди до края Линдборг опита атака, но Дудова се защити и направи контра с хватка за 4 точки.

За място на полуфиналите Биляна се изправи срещу бронзовата медалистка от игрите в Токио 2020 Ирина Коляденко (Украйна). Българката поведе с 1:0 точки, но във втората част позволи два пъти да бъде приклещена в хватка и в крайна сметка загуби с 3:7.

"Чувствах се добре, смятах, че това е моят ден, но допуснах много грешки в срещата с украинката и загубих. Направих огромна грешка да дам 4 точки, които много трудно се връщат. Сега ще се моля украинката да спечели, за да имам шанс да се боря още и да спечеля медал - коментира Дудова веднага след загубата. - Нямаше напрежение, просто грешките се наказват, а аз допуснах много. Всички състезателки тук са много мобилизирани и амбицирани и не трябва да се греши."

За да стигне до репешажите, българката ще трябва да разчита Коляденко да надвие в полуфиналната си схватка втората от Токио 2020 и шампионка на планетата в последните 3 години Айсулу Тинибекова (Киргизстан).

Дудова е първата от двете българските състезателки на борцовия олимпийски турнир при дамите. Утре на тепиха в зала "Марсово поле" ще излезе и Юлияна Янева - при 76-килограмовите.